Bajnai Gordon miniszterelnök hétfőn találkozott a Magyarországra akkreditált nagykövetségek vezetőivel. A kormányfő mintegy harminc perces expozéjában helyzetértékelést adott a Magyarország előtt álló feladatokról, a kormány válságkezelő programjáról, az ország nemzetközi kapcsolatainak súlyponti elemeiről, a szomszédságpolitikáról és a határon túli magyarokkal kapcsolatos kérdésekről.
A miniszterelnök beszédében kitért ötéves uniós tagságunk sikereire, az uniós források felhasználásában elért eredményekre.
Bajnai Gordon miniszterelnök a nemzetközi diplomáciai küldöttek előtt felsorolta azokat az intézkedéseket, amelyeket Magyarország eddig tett a globális pénzügyi- és gazdasági válság kezelése érdekében. Ismertette kormánya válságkezelő tervének négy fő pillérét: a terv világos célokat jelöl ki és átfogó, határozott intézkedéseket tartalmaz a rövid távú válságkezelésre, a költségvetési egyensúly hosszú távú javítására, a növekedés fenntartható ösztönzésére és a bizalom tartós helyreállítására. A miniszterelnök tájékoztatta a nagyköveteket az adó- és járulékrendszert érintő lépésekről, de beszámolt a programban szereplő egyéb intézkedésekhez kapcsolódó feladatokról és vállalásokról is. Bajnai Gordon kitért azokra a halaszthatatlan változtatásokra is, amelyeket a kormány tervez a régóta rosszul működő ellátórendszerekben, amelyek mindmáig gátjai voltak az ország tartós növekedésének.
A miniszterelnök beszélt hazánk szomszédpolitikájáról, az Unióban és a tágabban értelmezett térségben betöltött szerepéről is. Kiemelte, hogy kritikus jelentőségű az ország számára, hogy Magyarország és a térség iránt is elkezdett visszatérni a befektetők, a külföldi tőke bizalma. A kormányfő szerint, ha kitartóan, következetesen sikerül végrehajtani a kormány válságkezelő programját, az most ugyan rövid távon fájdalmat jelent sokaknak, viszont tartósan visszatérhet a bizalom, stabilizálódhat a forint, lejjebb mehetnek a kamatok, sok százezer devizahiteles család lélegezhet fel.
A miniszterelnök kijelentette, hogy aktív és hatékony kapcsolatot kíván ápolni a nagykövetekkel. Épp ezért a képviseletvezetők is folyamatos tájékoztatást kapnak azokról a válságkezelő, gazdaságélénkítő folyamatokról, amelyekbe a Bajnai-kormány belekezdett.
A felszólalást követően a miniszterelnök válaszolt a nagykövetek válságkezeléssel, külpolitikával kapcsolatos kérdéseire.
Kormányszóvivői Iroda