A közigazgatás fejlesztésére hozta létre a kormány azt a Bibó-ösztöndíjat, melyre a társadalomtudományi, jogi, igazgatási, illetve gazdasági képzésben tanuló nappali tagozatos hallgatók pályázhatnak. A tervek szerint 65 hallgató havi százezer forintos támogatásban részesül. A diákoknak a felsőoktatási tanulmányaik befejezését követően egy éven belül el kell helyezkedniük a központi közigazgatásban, és legalább három évig a közszolgálatban kell dolgozniuk.
A kabinet határozatát Szollár Domokos kormányszóvivő ismertette, aki elmondta, hogy a Bibó-program keretében 65 hallgató havi százezer forintos ösztöndíjban részesülhet. Az ösztöndíjra olyan hallgatók jelentkezhetnek majd, akik társadalomtudományi, jogi, igazgatási vagy gazdasági területen, nappali tagozaton folytatják tanulmányaikat, és minden pályázati feltételnek eleget tesznek.
A kritériumok között szerepel a középfokú angol nyelvvizsga, valamint minimum négy befejezett félév, melyeket négyes tanulmányi átlaggal zártak - összegezte.
A kormányszóvivő hozzátette, hogy az ösztöndíjért cserébe a diákoknak a nappali képzésük mellett részt kell venniük egy speciális képzésen is, mely négy féléves elméleti és nyolcszáz órás szakmai gyakorlati részből áll. A szemeszterek végén vizsgázniuk, az extra képzés végén pedig záróvizsgázniuk kell a diákoknak. A képzés során a hallgatók közigazgatási, közpolitikai alapismereteket szerezhetnek, illetve megismerhetik a minisztériumok és a kormány munkáját, valamint a törvényalkotás folyamatát is - mondta a kormányszóvivő. Hangsúlyozta, hogy a tanulóknak a képzés végén, a felsőoktatási tanulmányaik befejezését követően egy éven belül el kell helyezkedniük a központi közigazgatásban, és legalább három évig a közszolgálatban kell dolgozniuk.
A pályázatokat május-júniusban teszik közzé, az első képzés pedig szeptemberben indul. Kiemelte továbbá, hogy a roma fiatalok előnyt élveznek, ugyanis 65 ösztöndíjas hallgatóból a tervek szerint legalább 15 fő roma származású lesz.