A lakosságot nem fenyegeti a gázkrízis

Belföld - 2009-01-08

Elérkeztünk a nyolc napja tartó gázkrizis egyik legnehezebb napjához. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök köszönetet mondott a családoknak és az embereknek, ugyanis a felhívások eredményeként a lakosság spórolni kezdett, kevésbé fűtött. Elmaradt a megszokott esti fogyasztási csúcs is, eképpen a magyar polgárok 3 millió köbméter gázt takarítottak meg. Ez több, mint Bosznia napi fogyasztása, és mintegy fele annak Szerbiáénak.

Megértették, hogy a takarékosság és az önmérséklet jelen esetben hazafias magatartás. A nagy áruházláncok és bevásárlóközpontok is visszavették a fűtést. Gyurcsány az elosztóközpontokban dolgozóknak is megköszönte, hogy életben tartják a nem cirkuláló hálózatokat.

 

 A miniszterelnök elmondta, hogy felállítottak egy energia forródrótot is, a lakossági fogyasztók és a vállalatok részére. Mégis, szerencsére csak 50 telefonhívás érkezett tegnap, ami azt mutatja, hogy a II. számú korlátozás ellenére sem volt számottevő fennakadás az ország ritmusában. Aki segítséget kért, kapott is, így többnyire az élelmiszer- és tejipari cégek, hogy fenntarthassák a lakosság kiszolgálását.

 

Annak eredményeként, ami tegnap történt a lakosság részéről, sikerült feloldani a II. számú korlátozást. Ma csak az van érvényben, ami az erőművekre és nagyipari létesítményekre vonatkozik, akik olcsóbban kapják a gázt, mert vállalták, hogy bármikor leállnak, ha kell. Három ilyen üzem függesztette csak fel a termelést.

 

 A mérsékelt fogyasztással lehetővé vált, hogy 1-2 millió köbméter gázt adjunk Szerbiának, így ők az ortodox karácsony alatt nem fognak fázni. Ez normális emberiességi viselkedés - ha óriási áldozatok és korlátozások nélkül meg tudjuk tenni. És ha mindez csak egy-két fokos hőmérsékletcsökkentésen múlik, akkor vállalható.

 

 A MOL vezetői és az energiaelosztó központ már tárgyal Szerbiával, így 4-6 óra alatt eljut 2 millió köbméter gáz Belgrádba. Gyurcsány felhívta a nemzetet, hogy legyünk nagyvonalú, szolidáris szomszédok.

 

 Ukrajna és Oroszország vitájában elég meredek az álláspont, így nem várható megegyezés a napokban. Szakemberek azonban azt mondják, hogy mától számított mintegy két héten belül csökkenhetnek a tartalékok 90 százalékra, s bár ez nem szignifikáns, de csökkenti a zárt rendszer nyomását, így a folytonosság hosszabb távon már nehezebbé válik. Kérdés: mit kell tenni, ha tovább tart a krízis. Ezért ki kell dolgozni a megfelelő menetrendet arra az esetre, ha mégis ilyen helyzet állna elő.

 

 Az illetékes vezetők azt mondták, hogy a lakosság fűtése nem kerülhet közvetlen veszélybe, még akkor sem, ha akár több mint egy hónapig elhúzódik a válság. Viszont ha nagyon sokáig tart, az ipari fogyasztók egy része nem jut elegendő energiához, így a termelés is csökkenhet. Ám egyelőre erre nem kell számítani.

 

 A miniszterelnök elmondta, hogy Prágában Európa külügyminiszterei tanácskoznak. Magyarország Göncz Kinga személyében "lead nation"-ként tehet beterjesztő javaslatot az ügy rendezésére.

 

Ebben Göncz kérni fogja, hogy az unió a leghatározottabban lépjen fel Kijevben és Moszkvában. A szerződések be nem tartása ugyanis elfogadhatatlan, hiszen egy fél földrészt lehetetlenítenek el.

 

 "Ukrjana és Oroszország revolverezi egymást, de a golyók minket találnak el" - mondta Gyurcsány. Közvetítő szerep szükséges, de mégis határozottan kell fellépni. Ha Kijevnek fontos az európai irányvonal, akkor nem követhet el a jövőben ilyesmit, tette hozzá.

 

 Gyurcsány elmondta azt is, hogy ma Pozsonyban, a visegrádi négyek találkozóján, három javaslatot fog tenni. Eszerint az Európai Unió tagországai - ha lesz - ellenőrizhessék a szerződéseket, megállapodásokat az orosz és ukrán felek közt. Másodsorban arra fogja kérni Brüsszelt, ha Kijev vonakodásának hátterében pénzügyi problémák is vannak, akkor ajánlják fel, hogy az uniós forrásokból időlegesen segítik a vita mögött álló finanszírozási problémák megoldását. Végül ismét javasolni fogja Európa energiarendszereinek összekötését. Ebben Magyarország kulcsszerepet akar vállalni, mint tranzitország és mint mediátor. Gyurcsány úgy látja, van olyan presztizse az országnak, hogy kezdeményezően léphessünk fel a gáz- és villamosvezetékek összekötésében. Így hosszú távon biztosabbá tehető az energiaszolgáltatás.

 Ennek kapcsán Gyurcsány elmondta, hogy most láthatják az emberek, nem volt felesleges dolog kiépíteni a több milliárd köbméter kapacitású gáztárolóinkat, s azokat folyamatosan üzemeltetni, úgy, hogy ennek a költsége 1-2 százalék többletet jelent a gázárakban, most azonban nem áll le az ország gazdasága egyik pillanatról a másikra, mint például déli szomszédainknál.

Forrás:www.mszp.hu