A magyar kormány jelenlegi formájában nem támogatja a WTO liberalizációs javaslatát

Belföld - 2008-07-28

A Magyar Kormány jelenlegi formájában elfogadhatatlannak tartja a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) főigazgatójának javaslatát a mezőgazdasági vámok és támogatások, valamint az ipari termékekre vonatkozó vámok leépítéséről. A Magyar Kormány a lehető leghatározottabban védi a hazai agár- és ipari termelők érdekeit.

A kormány csakis olyan megállapodást tart elfogadhatónak, amely képes a magyar termelők versenyképességét és biztonságát szavatolni a nemzetközi piacokon is, és amely kiegyensúlyozott az előnyök és az áldozatok vonatkozásában.

 

A Magyar Kormány megítélése szerint a WTO főigazgatója által július 25-én tett javaslat az Európai Unió és Magyarország szempontjából alapvetően kiegyensúlyozatlan: jóval nagyobb mértékben kellene megnyitni a saját piacainkat, mint amennyivel könnyebbé válna a mi piacra jutásunk más országokban. Az Európai Bizottság a javaslatot elfogadhatónak minősítette ugyan, a magyar kormány viszont egyetért Nicolas Sarkozy francia elnök azon véleményével, hogy a kialakuló tárgyalási eredmény elfogadhatatlan.

A kormány és a magyar diplomácia az elmúlt években számos fórumon több alkalommal nyíltan kifejtette álláspontját a piacnyitás kérdésében, és továbbra is erőteljesen kiáll a hazai termelők érdekeinek képviseletéért. A magyar kormány legutóbb újból hangot adott véleményének az EU miniszteri szintű egyeztetésein is Franciaországgal, Olaszországgal és Litvániával együtt. Számos további tagország jelzett komolyabb aggályokat a javaslat egyes elemeivel szemben.

 

A miniszterelnök nyári szabadságát megszakítva hétfőn telefonon egyeztetett az Európai Bizottság elnökével, José Manuel Barrosoval, valamint Nicolas Sarkozy francia elnökkel. Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter szintén telefonon konzultált Mariann Fischer Boel mezőgazdasági biztossal, és tájékoztatta őt a magyar álláspontról.

A Magyar Kormány az Európai Bizottság elnökének írt levelében leszögezte, hogy növekvő aggodalommal figyeli a WTO Dohai Fejlesztési Programtervvel kapcsolatos tárgyalásait, mivel a jelenlegi javaslat súlyos aránytalanságokat vetít előre. Álláspontunk világos: amennyiben a jelenlegi javaslatban nem történnek jelentős változások, a magyar kormánynak nem lesz más lehetősége, mint elutasítani a végső javaslatot. A miniszterelnöki levél arra kéri az Európai Bizottság elnökét, hogy sürgősen vizsgálja felül a Bizottság tárgyalási álláspontját a WTO-val folytatott tárgyalások során, és igazítsa azt a tagállamok érdekeihez.

 

Magyarország érdeke, hogy semmiféle hátrány ne érje a magyar termelőket, a kormány ezért nem ért egyet a javaslat jelenlegi formájával, és a jövőbeni egyeztetések során kész a leghatározottabban képviselni nemzeti érdekeinket.

A jelenlegi javaslatoknak megfelelő kötelezettségek vállalása az Európai Bizottság elemzése szerint az európai agrárjövedelmeket mintegy negyedével csökkentené, a mezőgazdasági és élelmiszeripari szektorokban pedig közel félmillió európai álláshelyet sodorna veszélybe.

 

A javaslatok aránytalanul nagy, átlagosan 60 százalékos mezőgazdasági vámcsökkentést irányozna elő az EU számára. A magyar termelőkkel szemben megnövekvő konkurencia versenyképességének jelentős növelésén túl ez alapvetően megrendítheti pozícióinkat a legfontosabb nyugat-európai agrárpiacokon, míg a partnerek oldalán aránytalanul kisebb piacnyitás nem kompenzálná európai piacvesztésünket.

 

Azon agrártermékek esetében, amelyeket az Unió mentesíteni kíván a teljes vámcsökkentési kötelezettség alól, jelentős, a teljes uniós fogyasztás 4 százalékát kitevő kedvezményes vámkontingenseket kellene nyitni. Ez a baromfihús esetében hozzávetőleg elérné a jelenlegi szint tízszeresét, 250 ezer tonnát. Ezen felül az Európai Bizottság jelzése szerint a sertéshús kedvezményes vámkontingense minimum 200 ezer tonnával, a bioetanolé minimum 900 ezer hektoliterrel növekedne.

 

A Magyar Kormány célja a mezőgazdasági áldozatok csökkentése vagy az ipari termékek és szolgáltatások piacra jutása, valamint a földrajzi árujelzők vonatkozásában előnyeink növelése. Ezt az álláspontot képviseli a kormány a következő fél évben a brüsszeli és a genfi uniós egyeztetéseken.

 

 

Kormányszóvivői Iroda