A Miniszterelnöki Hivatal Nemzetbiztonsági Irodájának a közleménye

Belföld - 2007-02-17

A Miniszterelnöki Hivatal Nemzetbiztonsági Irodája a honvédelmi és rendészeti, valamint a nemzetbiztonsági bizottság pénteki együttes ülésével kapcsolatban az alábbiak közlésére kérte fel az Országos Sajtószolgálatot:

A jelenlévő képviselők előtt  Szilvásy György, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter ismertette a Nemzetbiztonsági Hivatal műveleti értékelését, amelyben összegzik a 2006 ősze óta eltelt időszakot, és ennek alapján körvonalazzák a jelenlegi biztonsági fenyegetéseket. A Hivatal elemezte és összevetette az engedélyköteles titkosszolgálati eszközök alkalmazása során keletkezett adatokat, valamint a hazai társszolgálati és rendvédelmi, illetve a külföldi partnerszolgálati együttműködés keretében átadott, továbbá a nyílt forrásból származó információkat.

 

A tavaly ősz óta vizsgált időszakban az alkotmányellenes tevékenység ellenőrzésével kapcsolatban az NBH műveleti szervei mintegy 1500 információs jelentést készítettek, ebből 1022 a kirendeltségektől származott. E jelentések közül 220 külső engedélyköteles eszköz alkalmazása útján keletkezett.

Szeptember óta a Kormányhoz eljuttatott

-     34 információ fegyverek, támadóeszközök, ütő-, vágóeszközök beszerzéséről szól,

- 19 információ erőszakos cselekmények,  valamint provokációk

előkészítéséről szól,

- 21 információ témája a védett vezetők veszélyeztetettsége,

- 14 információ a rendőri erők elvonásával, illetve

megosztásának szándékával foglalkozik

- 18 információ témája a szervezetek közötti kapcsolat,

egyeztetés, az egyes rendezvények, akciók színhelye, időzítése és a kezdeményezők által várt folytatása.

 

Az NBH értékeléséből kiderül, hogy a szélsőséges szervezetek igyekeznek túllépni korábbi megosztottságukon, és közösen terveznek olyan akciókat, amelyek alkalmasak a hazai és a külföldi média figyelmének felkeltésére.

Új rendszerváltásra irányuló, gyakran hangoztatott politikai jelszavaikat összekapcsolják az utcai összeütközésre való felkészüléssel.

 

Ennek keretében folytatják különböző ütő- és vágóeszközök, baseballütők, boxerek, tőrök, viperák , valamint gyújtópalackok összeállítására alkalmas eszközök beszerzését. Egyes szervezetek fórumot is szerveznek annak megvitatására, hogy ilyen eszközökkel miképp lehet szembeszegülni a rendőri intézkedésekkel.

 

Információk keletkeztek arra vonatkozóan, hogy egyes szervezetek lőfegyverek vásárlását, legalább egy esetben szomszéd országból történő illegális behozatalát tervezik. Műveleti információk szólnak Budapestről és vidékről is a közelmúltban megtartott és a közeljövőre tervezett lőgyakorlataikról is.

 

Az összeütközésre való felkészülés kulcsfontosságú elemének tekintik a rendőri erők megosztását. Érzékelhető, hogy bizonyos vidéki rendezvényekkel - pl. a korábbi félpályás útlezárások után egész útpályással - kívánnak jelentős rendőri erőt lekötni.

 

Az említett szélsőséges csoportok jelenlegi legfontosabb taktikai célkitűzése a Kossuth téri kordon lebontása. Arra számítanak, hogy ha március 15-e előtt megszüntetnék a kordont, akkor a velük együttműködő csoportokkal közösen azonnal birtokba vehetnék a területet. Az NBH ezzel kapcsolatos értékelése szerint egy ilyen esetben újra sátortábor alakulna ki, nehezebbé válna a rendfenntartó erők kontrollja. Az Országgyűlés munkáját is veszélyeztetné a jogellenes élőlánc, amelynek terveit - azzal a céllal, hogy a képviselőkre nyomást gyakoroljanak - még az őszi atrocitások idején dolgozták ki és azóta is napirenden tartják,- közölte a Hivatal értékelése alapján Szilvásy György miniszter.

OS