Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a január 14-i kormányülésen tájékoztatta a kormány tagjait a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatójával folytatott tárgyalások eredményeiről és tapasztalatairól. A miniszterelnök egyben felkérte a pénzügyminisztert, hogy készítsen új prognózist az idei évre.
Az IMF, a kormány és a jegybank közös véleménye, hogy Magyarország a nemzetközi gazdasági válság első szakaszát sikeresen kezelte.
Megállapították: Magyarországon nem volt bankcsőd, nem alakult ki valutaválság és sikerült megőrizni az állam finanszírozhatóságát. Hazánk tehát jól vizsgázott, teljesítette a megállapodásban foglaltakat.
A miniszterelnök szerint az elmúlt években a kormányt mértéktartó költségvetési politika jellemezte, ezzel helyreállította a költségvetés egyensúlyi állapotát, tavaly ősszel pedig rendkívül gyorsan tudott reagálni a romló gazdasági körülményekre. A költségvetést a kormány tavaly ősszel is a legvalószínűbb előrejelzésekre építette és így kell tennie a továbbiakban is, az elmúlt egy hónapban ugyanis egyre drámaibb hírek jöttek Európából, például Csehországban is jelentősen – 17 százalékkal – csökkent az ipari termelés.
Gyurcsány Ferenc arra kérte a pénzügyminisztert, hogy az elmúlt egy hónap fejleményeinek figyelembe vételével két héten belül készítsen új prognózist 2009-re. Az új prognózisnak különösen azt kell figyelembe vennie, hogy régiónkban és Európában gyorsan csökken az ipari termelés és az export volumene, illetve hogy Magyarország hagyományos piacai – például Németország – egyre nagyobb nehézségekkel küzd. Szem előtt kell tartani azt is, hogy az infláció és a gazdasági növekedés is várhatóan kisebb lesz a feltételezettnél. Mindezek miatt csökkenhetnek a költségvetési bevételek, így beavatkozás nélkül növekedhet a hiány. Az új előrejelzés ismeretében kell eldönteni, hogy milyen lépésekre van szükség. Gyurcsány Ferenc álláspontja szerint az egyensúly közeli állapotot meg kell őrizni, ugyanakkor ösztönözni kell a növekedést.
A miniszterelnök úgy véli, Magyarország számára a tavasz legfontosabb feladata, hogy a továbbra is késedelem nélkül reagáljon a súlyosbodó válságra. A kormányfő hangsúlyozta: az ehhez szükséges programot a lehető legszélesebb körben meg kell vitatni, mert fontos azt egy hosszabb távú társadalmi-gazdasági megállapodásba beágyazni.
Budai Bernadett
kormányszóvivő