- Nyílt levélben fordult Áder János köztársasági elnökhöz a Város Mindenkié csoport, arra kérve az államfőt, hogy ne írja alá az alaptörvény negyedik módosítását, amelyet hétfőn fogadott el az Országgyűlés. A hajléktalanok érdekvédelmi szervezete szerint a módosítás kriminalizálja a hajléktalanságot, alkotmányos szintre emeli a hajléktalan emberek "hatósági üldözését".
A Város Mindenkié csoport közleményében felidézte: az Alkotmánybíróság (Ab) tavaly novemberben megsemmisítette a szabálysértési törvény azon rendelkezését, amely a közterületi hajléktalanságot büntette. Kimondta, hogy a közterületen való életvitelszerű tartózkodás büntetése ellentétes az emberi méltósághoz való joggal, a jogbiztonság és a törvény előtti egyenlőség eszméjével, valamint a diszkrimináció és az embertelen bánásmód tilalmával.
Hozzátették, hogy az alaptörvény hétfőn elfogadott negyedik módosítása egyebek mellett ezt az alkotmányellenes rendelkezést emeli be az alaptörvénybe. Úgy fogalmaztak: egy jogállamban elfogadhatatlan, antidemokratikus megoldás, hogy azokat a törvényeket, amelyeket a legfelsőbb jogi szerv megsemmisített, egyszerűen beleírják az alkotmányba, hogy azt utána az Ab ne vizsgálhassa.
A Város Mindenkié csoport álláspontja szerint "nagyon veszélyes az az út", amely ezzel a döntéssel megnyílik. "Ha ez a módosítás bekerül az alaptörvénybe, azzal rögzítik, hogy a magyar állam nem szolidáris többé a legkiszolgáltatottabb tagjaival" - írták, hozzátéve: az az üzenet, hogy bizonyos csoportokat másodrendű állampolgárnak tekint az állam, beláthatatlan károkat okoz, nemcsak az érintetteknek, hanem az egész magyar társadalomnak. Hozzáfűzték: a módosítás hatására csorbul a magyar demokrácia és jogállamiság is.
Civilek és civil szervezetek hétfő este demonstrációt tartottak a budai Várban, nem messze a Köztársasági Elnöki Hivataltól. A Facebookon szerveződött, Az alkotmány nem játék! elnevezésű csoport tagjai és a hozzájuk csatlakozók szintén arra kérték az államfőt, ne írja alá az alaptörvény negyedik módosítását.
A parlament hétfőn az alkotmány módosításával úgy határozott, törvény vagy önkormányzati rendelet jogellenessé minősítheti az utcán élést. A közterületen lakást a közrend, a közbiztonság, a közegészség és a kulturális értékek védelme érdekében tilthatja meg jogszabály. Az alkotmány ugyanakkor kiegészült azzal, az emberhez méltó lakhatás feltételeinek megteremtését az állam és a helyi önkormányzatok azzal is segítik, hogy törekednek minden hajléktalannak szállást adni.