Akadályozásról szó sincs!

Belföld - 2010-05-08

A kormány az állami vezetők vagyoni helyzetének átláthatósága érdekében 2007-ben olyan javaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek, amely elrendelte, hogy a miniszterelnök, a miniszterek, az államtitkárok és a szakállamtitkárok esetében az Állami Számvevőszék az APEH útján a megbízatás megszűnésekor, illetve a megbízatás alatt ötévente folytasson le vagyongyarapodási vizsgálatot.

A Fidesz képviselője, Répássy Róbert az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának 2007. október 29-i ülésén javasolta, hogy az ÁSZ maga, az APEH közreműködése nélkül végezze az állami vezetők vagyongyarapodási vizsgálatát. A széles körű konszenzusra való törekvés jegyében a kormány és a kormánypártok ezt a felvetést elfogadták.

 

 

 

Ugyancsak Répássy Róbert volt az, aki az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának 2010. február 10-i ülésén - két évvel korábbi álláspontját megváltoztatva - az állami vezetők vagyongyarapodási vizsgálatának megszüntetésére tett javaslatot, és nem támogatta az Állami Számvevőszéknek a szabályozás pontosítására vonatkozó javaslatát.

 

 

 

A kormány álláspontja - a mai Magyar Nemzet cikkének állításaival szemben - egyértelmű: a miniszterelnök, a miniszterek és a többi állami vezető a hatályos törvényi szabályoknak megfelelően, aláveti magát az Állami Számvevőszék által végzett vagyongyarapodási vizsgálatnak, ahhoz minden szükséges adatot, nyilatkozatot, hozzájárulást megad. Ezen hozzájárulások birtokában az ÁSZ akadálytalanul folytathatja le a vagyongyarapodás vizsgálatát, már csak azért is, mert ennek elvégzésére törvény kötelezi.

 

 

 

Bajnai Gordon miniszterelnök a mai napon levélben fordult Csapodi Pálhoz, az ÁSZ elnökének hatáskörét gyakorló főtitkárhoz annak érdekében, hogy a vagyongyarapodási vizsgálat az új kormány megalakulását követően mielőbb megkezdődhessen.

 

 

 

Szollár Domokos

 

Kormányszóvivő