Alkotmányos aggályok

Belföld - 2006-12-21

Megtörtént a végszavazás a kórháztörvény ügyében, a kormánykoalíció blokkban szavazott, parancsra tették, így az eredeti terveknek megfelelően döntöttek az intézményrendszer átalakításának első lépcsőjéről - összegezte a végszavazás eredményét Mikola István.

"Történt ez úgy, hogy nem kaptuk meg a még szétosztható ágyak listáját. Teljes a bizonytalanság, a zavar, kapkodás" - fűzte hozzá a Fidesz szakpolitikusa.

 

"A legutóbbi két indítványunkat is lesöpörték az asztalról, a sportkórházzal és svábhegyi gyermekkórházzal kapcsolatban is, utóbbiban épp ezekben a percekben tesz sétát a kórház udvarában Kóka János miniszter úr néhány emberével, ahol nézegetnek, méricskélnek" - tette hozzá a fideszes képviselő.

 

A Fidesz bízik abban, hogy a köztársasági elnök normakontrollra megküldi a kórháztörvényt az Alkotmánybíróságnak - közölte Mikola István, majd hozzátette, "Bízunk a köztársasági elnök úrban. Reméljük, hogy normakontrollra megküldi az Alkotmánybíróságnak ezt a törvénytervezetet, hiszen nagyon sok alkotmányossági aggály merül fel ezzel kapcsolatban."

 

A törvény hétfői szavazásával kapcsolatban azt mondta: "A kormánykoalíció blokkban szavazott. (...)Parancsra tették." Így - tette hozzá - az eredeti terveknek megfelelően döntöttek az intézményrendszer átalakulásának első lépcsőjéről.

 

Közölte: a kormány lesöpörte az asztalról a Fidesznek a sportkórház és a svábhegyi gyermekkórház megtartására vonatkozó javaslatát.

 

Hangsúlyozta, hogy a Fidesz aggályosnak tartja a hétfőn elfogadott jogszabályban szereplő regionális egészségügyi tanácsokat is, hiszen nincsenek régiók Magyarországon, ezért nem lehet tudni, mik is ezek a tanácsok.

 

Ez az egyik legnagyobb aggály a törvénnyel kapcsolatban - mondta Mikola István, aki hozzátette: a másik komoly aggály az, hogy a törvény lehetővé teszi a kórházak jogutód nélküli megszüntetését, hiszen ez lehetőséget biztosít az ingatlanok értékesítésére, az ingatlan értékesítéséből befolyó összeget pedig nem kell az ágazatba visszaforgatni.

 

Ez az egészségügy számára vagyonvesztést jelent - jelentette ki.

 

A politikus arra kérte az ország polgárait, figyeljenek arra, mi történik a kórházakkal településükön és kezdeményezzenek népszavazásokat akkor, ha az intézményeket meg akarják szüntetni.

 

A Fidesz szakpolitikusa megerősítette a párt szóvivője által előző nap mondottakat, miszerint nem kívánnak részt venni az egészségügyi tanács munkájában; a testület felállítását Molnár Lajos egészségügyi miniszter jelentette be. Mikola István a Fidesz szóvivőjéhez, Szijjártó Péterhez hasonlóan kommunikációs fogásnak értékelte a miniszter bejelentését.

 

Közölte: annak, hogy a Fidesz ennek a testületnek a munkájában részt vegyen, az a feltétele, hogy ezeket a "lehetetlen törvényeket vonják vissza. Kezdődjön meg az egészségügyi reformnak a megalapozása" - mondta.

 

 Fotó:www.fidesz.hu

Forrás: www.fidesz.hu