Magyarországon szerencsére elmúltak azok az idők, amikor egy politikus kinézhetett és önkényesen birtokba vehetett egy vitatott tulajdonjogi helyzetű ingatlant. Éppen ezért a tárca megdöbbenéssel tapasztalja, hogy az V. kerületi polgármester - a jogállami normákat figyelmen kívül hagyva -, az Egészségügyi Minisztérium tulajdonának megsértésével fenyegetőzik.
A jogvitáknak a bíróságon kell eldőlniük, és a minisztérium áll a bírósági eljárás elé.
A vitatott parkoló a minisztérium pincéjének a teteje, azaz fizikailag is közvetlenül az EÜM-hez tartozik. A szóban forgó parkoló felett a minisztérium rendelkezik, hiszen ezt a minisztérium épületének építési engedélye, az 1972-es földhivatali ingatlanbejegyzési határozat és az akkori V. kerületi Tanács – a jelenlegi önkormányzat jogelődje - határozata is egyértelműen minisztériumi tulajdonként tünteti fel.
A tárca törvényes határidőn belül megfellebbezte mind a jogosulatlan közterület használatra vonatkozó, mind az azért kiszabott bírsággal kapcsolatos határozatokat, azaz mindkét határozatra vonatkozóan a fellebbezésünkben a határozat jogalapját vitatjuk. Alapvetően törvénysértőnek tartjuk mindkét határozatot, mivel azokat nem a testület, hanem csak egy személyben a polgármester hozta, akinek erre az ügycsoportra az önkormányzat rendelete szerint nincs hatásköre. A rendelet a képviselőtestületet ruházza fel a döntési jogkörrel, de az ezeket a kérdéseket nem tárgyalta. Így a hatáskör hiányában hozott határozatok álláspontunk szerint törvénysértőek, azaz semmisek.
A törvénysértő eljárásokkal szembe a törvényes határidőn belül benyújtott fellebbezés mellett a tárca ügyészi óvást is kezdeményez.
A Belvárós-Lipótváros polgármesterének mai napon elküldött levelünk a fentiekre hívja fel a figyelmet. Éppen ezért minden alapot nélkülöz a polgármester azon nyilatkozata, hogy ebben a levélben a tárca elismerte volna az önkormányzat igazát.
EÜM Sajtóiroda