Az IMF elzárta a magyar hitelcsapot?

Belföld - 2010-07-18

Az IMF és az EU szombaton felfüggesztette a magyar kormánnyal folytatott tárgyalásait. Az IMF-delegáció számos kérdésben nem jutott dűlőre a magyar küldöttséggel folytatott tárgyalások során, az EB-nél pedig úgy vélik, a kormány tervei egyelőre nem eléggé kidolgozottak ahhoz, hogy azokról érdemben tárgyalni lehessen. Reuters szerint ez egyúttal azt is jelenti, Magyarország nem fér hozzá 20 milliárd eurós hitelkeret következő részletéhez.

HirdetőknekA Nemzetközi Valutalap (IMF) delegációja szombaton felfüggesztette Magyarországnak nyújtott hitel felülvizsgálatáról szóló tárgyalásokat. A kormánnyal július 6-17 között megbeszéléseket folytató küldöttcsoportot vezető Christoph Rosenberg hivatalos közleményben értékelte az eredményeket, egyúttal Magyarország helyzetére vonatkozó előrejelzéseket is tett. A nyilatkozatból kiderül: az részletes tárgyalások során számos kérdésben egyetértésben volt az IMF és a magyar kormány, ám sok esetben - elsősorban fiskális kérdésekben, illetve a kormány terveinek fenntarthatóságát tekintve - nem jutottak dűlőre egymással a felek. A tárgyalások lezáratlanul értek véget.

 

Az IMF értékelése szerint Magyarország elkezdett talpra állni a 2008-2009-es válságból, ám kilátásai továbbra is bizonytalanok, elsősorban a bankok még mindig alacsony hitelezési hajlandósága, másrészt az álláspiac alacsony felvevőképessége miatt. A magyar gazdaság exportra támaszkodó bővülése az idén 0,6 százalékos lehet. A Valutaalap előrejelzése mérséklődő inflációval számol 2010-re.

 

A jövő évi prognózis szerint a GDP-növekedés Magyarországon 2,5-2,75 százalékos lehet, elsősorban a külső környezet alakulásának és a kormányzati tervek megvalósulásának függvényében. Az IMF szerint jövőre az infláció tovább mérséklődik majd, még inkább megközelítve a jegybanki célt.

 

A Magyarországgal szemben a hitelmegállapodás során támasztott - mennyiségi és strukturális - feltételek eddig teljesültek. A jelenlegi piaci környezetben az idei 3,8 százalékos hiánycél-vállalás teljesítése kiemelt fontosságú, csakúgy, mint a jövő évi 3 százalék alatti hiánycél tartása - vélekedett az IMF-delegáció vezetője. Ennek megvalósítása érdekében a kormánynak további reformokat kell bevezetnie, melyek egyelőre nem öltöttek végső formát - figyelmeztet az IMF.

 

A Dow Jones Newswiresnek adott interjúban Christoph Rosenberg kiemelte: Magyarország ígéretet tett arra, hogy 2011-ben 3 százalék alá csökkenti a költségvetés GDP-arányos deficitjét. Ez Magyarország vállalása, s nem számít, melyik kormány írta alá. Ennek a vállalásnak a megvalósítása érdekében azonban nem ad-hoc döntésekre van szükség, mint amilyen a bankadó, hanem jól átgondolt szerkezeti átakításokra - közölte az IMF-delegációjának vezetője.

 

A központi költségvetés bevételi oldalának javítása érdekében bevezetni kívánt bankadóval kapcsolatban az IMF megjegyzi: az a pénzintézetek hitelezési hajlandóságát még jobban visszaveti, s így a növekedést is hátráltatja. A Valutaalap a költségvetés kiadási oldalán is további jelentős átalakításokat vár.

 

Az IMF sürgeti az állami kézben lévő veszteséges társaságok átalakítását.

 

A Valutaalap szerint a legszegényebben védelme továbbra is elengedhetetlen, támogatásuknak azonban célzottnak és átláthatónak kell lennie.