A kormány jelenlegi válasza azonban ennek még nem felel meg.
Az MSZP a médiatörvény parlamenti vitája során részletesen kifejtette véleményét és a demokrácia, a sajtószabadság védelme érdekében 88 módosító indítványt tett. Ezek a törvényt összhangba hozták volna az Európai Uniós normákkal. Sajnálattal voltunk kénytelenek tudomásul venni, hogy javaslatainkat a kormánytöbbség kivétel nélkül elutasította.
A kormány és az Európai Bizottság közötti vitába természetesen nem tudunk beleszólni. Ugyanakkor meggyőződésünk, hogy a médiatörvényt összhangba kell hozni az Európai Uniós értékrenddel és szabályokkal. Ez szolgálja Magyarországon a demokrácia és a jogállam érdekeit, valamint a sajtószabadságot.
Valóban az a szokás hogy a soros uniós elnökséget betöltő országban egyfajta tűzszünet érvényesül a kormányzat és az ellenzék között. Ennek azonban az a feltétele, hogy a kormány ne hozzon olyan döntéseket, ne tegyen olyan lépéseket, amelyek korlátozzák a demokráciát, rombolják a jogállam intézményrendszerét. Ezt ugyanis egyetlen, a demokrácia iránt elkötelezett ellenzéki párt sem hagyhatja szó nélkül. Az Európai Uniós értékrend, szerződések és szabályok betartását az ezért felelős Európai Bizottság is számon kéri, ez alól a soros elnöki szerep nem ad felmentést.
Az MSZP ezért felszólítja a kormányt, hogy ne feltételezzen semmiféle nemzetközi összeesküvést, hanem vonja le a médiatörvény és az elmúlt hónapokban tett, a demokráciát, a jogállamiságot romboló lépések miatt kialakult éles hazai, valamint nemzetközi vita tanulságait. A jövőben pedig tartózkodjon minden olyan lépéstől, amely veszélyezteti Magyarország soros elnöki feladatainak teljesítését, rontja hazánk nemzetközi megítélését.
Kovács László
az MSZP alelnöke,
országgyűlési képviselő
Lendvai Ildikó
országgyűlési képviselő
Mandur László
országgyűlési képviselő
Kiadó: MSZP-Országos Központ
OS