EP-választás - Az MSZP-Párbeszéd 75 ezer aláírást gyűjtött az uniós ügyészséghez történő csatlakozáshoz

Belföld - 2019-05-24

Hetvenötezer, Magyarország európai ügyészséghez történő csatlakozását támogató aláírást adott át Tóth Bertalan, az MSZP-Párbeszéd listavezetője az aláírásgyűjtést kezdeményező Hadházy Ákos pénteken Budapesten.

Tóth Bertalan, az MSZP elnöke sajtótájékoztatón azt mondta, a kormány nem véletlenül nem csatlakozik az európai ügyészséghez, hiszen elapadna az a forrás, amiből finanszírozni tudná háttér- és médiabirodalmát, korrupciós hálózatát.

Az ellenzéki politikus azt szorgalmazta, az EU kösse az uniós támogatások kifizetését a tagállam ügyészséghez történő csatlakozásához, mert ezzel lehet meggátolni a jogállam leépítését, azt, hogy a pénzeket ellopja "Orbán Viktor és csapata".

Tóth Bertalan szólt arról is, hogy erre a napra vitára hívta Trócsányi Lászlót, a Fidesz listavezetőjét, ám az igazságügyi miniszter "gyáván megfutamodott" attól, hogy beszéljenek az Európa jövőjéről. Példaként említette a szociális Európa kérdését, az európai minimálbér, minimálnyugdíj és családi pótlék bevezetését, valamint a klímaváltozás ügyét, illetve a Strache-ügyet.

A pártelnök közölte, arról is beszélt volna a fideszes listavezetővel, hogyan lehetne megvédeni a magyar és az uniós adófizetők pénzét attól, hogy "Mészáros Lőrinc és társai ellopják azt".

Tóth Bertalan sajtótájékoztatóját az MSZP Villányi úti központjában kezdte, majd aktivistákkal együtt, dobozokban vitte el az aláírásgyűjtő íveket a közeli Móricz Zsigmond körtérre, ahol egy MSZP-s sátor előtt adta át Hadházy Ákos független országgyűlési képviselőnek.

Hadházy Ákos azt mondta, a kormány azért akart hatalomra kerülni 2010-ben, hogy ellophassa az európai uniós pénzeket, ma azért lopja az uniós pénzeket, hogy hatalmon maradhasson. Az európai ügyészséghez történő csatlakozás sürgetését azzal magyarázta, el akarják érni, bűnügyi kontroll mellett érkezzenek ezek a források Magyarországra.

Hozzátette: május 31-ig gyűjtik az aláírásokat, és majd csak az aláírásgyűjtés végeredményét ismertetik; március közepén már félmillió aláírásról számoltak be.

Hadházy Ákos az aláírások sorsát firtató kérdésre közölte, azokat bemutatják a kormánynak, a sajtónak és Brüsszelnek. Ez egy nyomásgyakorlás, a magyar kormány nem fogja tudni majd azt mondani, hogy Brüsszel szeretné, ha az ország csatlakozna az európai ügyészséghez, de a magyarok nem szeretnék - magyarázta.

Tóth Bertalant kérdezték arról, hogy sajtóhírek szerint Kispesten MSZP-sek távolítottak el LMP-s plakátokat. A pártelnök szerint egy helyi konfliktusról van szó: vannak olyan MSZP-sek, akik nehezen vették azt, hogy Demeter Márta (LMP) az MSZP listájáról került a parlamentbe, majd elhagyta a pártot, de mandátumát megőrizte. Ez egy helyi ügy, helyben ezt kezelni is fogják - mondta.

Volt kérdés arról, hogy Szekeres Imre korábbi MSZP-s honvédelmi miniszter egy lakossági fórumon arról beszélt, 2009-ben már kapott arról információkat, hogy migrációs válság lehet. Az MSZP elnöke közölte, ő erről nem tud, de pártja nem támogatja az illegális bevándorlást, a kvótarendszert, nem akarja lebontani a kerítést, de hisz a közös európai megoldásban, a közös határvédelemben, a Frontex megerősítésében.

Egy másik kérdés egy fémkereskedéssel foglalkozó bűnszervezetre vonatkozott, amelynek tagjai sajtóhírek szerint kapcsolatban voltak a volt jobbikos Staudt Gábor mellett az MSZP-vel is. Tóth Bertalan közölte, nincs a fémkereskedő cégről tudomása, az ügyet a Jobbik belügyének tekinti.