. Recep Tayyip Erdogan Áder János köztársasági elnök meghívására érkezett kétnapos látogatásra Magyarországra.
Magyarország biztonsága közvetlen összefüggésben van Törökország stabilitásával - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Budapesten, miután tárgyalt Recep Tayyip Erdogan török elnökkel.
Az Országházban tartott közös sajtótájékoztatón a kormányfő úgy fogalmazott: stabil török kormányzat, stabil Törökország az előfeltétele annak, hogy a migráció szárazföldi útvonalán ne fenyegesse Magyarországot semmilyen veszély.
Orbán Viktor az egyik legerősebb magyar nemzeti érdeknek nevezte, hogy Törökország mindig olyan erős és stabil legyen, hogy képes legyen a térségben békét teremteni és az Európa felé tartó illegális migrációt megfékezni.
Elismerését fejezte ki azért is a miniszterelnök, mert Törökország befogadó országként a szomszédjaiból hozzá menekülők közül több milliót befogad és gondoskodik róluk.
Köszönetet mondott továbbá a török elnöknek azért, hogy országa maradéktalanul betartja az EU-val kötött megállapodást, amely szintén előfeltétele Európa biztonságának.
xxx
Kövér László házelnök fogadta hétfőn a hivatalos látogatásra Budapestre érkezett Recep Tayyip Erdogan török államfőt. Az Országgyűlés sajtóirodája által az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint az Országházban folytatott megbeszélésen Kövér László azt mondta: Magyarország stratégiai partnerként tekint Törökországra. Kiemelte továbbá, hogy az eurázsiai ország politikai és gazdasági stabilitása nemcsak Magyarország, hanem egész Európa számára fontos.
A házelnök a két ország közötti politikai kapcsolatokat kiválónak értékelte, és kifejezte az elkötelezettséget az együttműködés további elmélyítéséért.
Kövér László kitűnőnek és sokrétűnek nevezte a két ország törvényhozásai közötti hosszú múltra visszatekintő kapcsolatokat is, külön kiemelve: 2010 óta - elnöki, alelnöki, bizottsági és képviselői szinten - több mint 50 találkozót tartottak. Ezt a kapcsolatot tovább erősíti majd a két ország parlamenti baráti tagozatainak jövőbeli együttműködése - tette hozzá.
A közlemény szerint a török államfő a politikai kapcsolatok tovább építése mellett a gazdasági kapcsolatok erősítését is szorgalmazta, kijelentve: egymás országaiban való befektetésre ösztönözi mind a magyar, mind a török üzletembereket. A felek fontosnak nevezték a széleskörű kulturális és oktatási együttműködést is - olvasható a közleményben.