Hétfő délután 175 igen és 175 nem szavazattal két tartózkodás mellett elvetette a Parlament, hogy a cigarettázástól eltiltott gyereknek a jövőben ne kelljen az élelmiszer áruházak pénztárainál dohányreklámokat nézegetniük. Az orvosok élen jártak a dohányipari lobbi támogatásában.
A Füstirtók Alapítvány rávett két SZDSZ-es képviselőt - Magyar Bálintot és Béki Gabriellát, valamint a Fidesz részéről Gógl Árpádot, hogy a Forma 1-es dohányreklámok miatt változtatásra szoruló gazdasági reklámtörvényhez nyújtsanak be, a gyerekeknek szóló élelmiszerbolti dohányreklámokat korlátozó módosító javaslatot. E módosítás lényege, hogy az eladási hely” fogalmának pontosításával félreérthetetlen módon mentesüljenek a cigaretta megvásárlástól amúgy is eltiltott gyerekek a dohányreklámok kötelező nézegetése alól. Jelenleg az élelmiszerboltokban a kakaó vagy kifli megvételekor a kasszáknál állandóan erre kényszerülnek, s részben ezzel is magyarázható a gyermekdohányzás dinamikus növekedése.
Nem jártak sikerrel, a gyerekeknek tehát továbbra is nézegetniük kell a dohányreklámokat. Az MSZP frakció 176 voksoló tagja közül 172 szavazott a gyerekeknek szóló dohányreklámozás fenntartása mellett. Közülük most felsoroljuk a Parlament Egészségügyi Bizottságának halálpárti tagjait. Elsőként azokat az orvosokat, akik véleményünk szerint megszegték orvosi esküjüket, és szégyent hoztak a hivatásukra: Czinege Imre, Garai István Levente, Nyúl István, Perjés Klára, Schvarcz Tibor a bizottság volt elnöke, Tittman János, Tóth István, Vojnik Mária a bizottság volt elnöke, az egészségügyi tárca volt államtitkára. A bizottság halálpárti nem orvos tagjai, valamennyien tanárok: Gyula Ferencné, Papp József, Winkfein Csaba.
A többi parlamenti párt az élet mellé állt, de voltak a frakcióik ellen szavazók is. A Fidesz-től a csupán érettségivel rendelkező Molnár Oszkár volt az egyetlen halálpárti. Az SZDSZ közismerten erős kötődése a dohányipari lobbihoz most is megnyilvánult. A láncdohányos Kuncze Gábor és Bőhm András leszavazta saját frakciótársai javaslatát, s ez döntőnek bizonyult. Ha nem teszik Magyar és Béki javaslatát elfogadta volna a Parlament! Külön említést érdemel Kóka János. Miközben az általa vezetett gazdasági tárca a kormány nevében nem létező szakmai okokra hivatkozva a javaslat elvetését szorgalmazta, ő tartózkodott. Ez gyakorlatilag pontosan annyit ért, mintha ellene szavazott volna pártársainak, csak a felelősséget nem merte vállalni.
Végül köszönetet mondunk, az MDF-nek és a Fidesznek, valamint az SZDSZ többségnek a szinte egységes életpárti hozzáállásért, s külön köszönetet mondunk azoknak az MSZP-s képviselőknek - Alexa Györgynek, Kökény Mihálynak, Gál J. Zoltánnak és Keller Lászlónak akik a frakciójukkal ellentétben az életre szavaztak.
Kiadó: Füstirtók Egyesülete