A családi támogatások együttes összege a 2007. évi 495 milliárd forintról 2008-ban 536 milliárd forintra emelkedik. 41 milliárd forinttal, 8,3%-kal többet fordítunk jövőre a családok támogatására. A fogyasztói árak várhatóan 4,8%-os növekedése mellett ez a családi támogatások reálértékének közel 3,5%-os emelkedését eredményezi.
Az inflációnál gyorsabban emelkedik a családi pótlék összege, de úgy, hogy a legnehezebb helyzetben lévők – a nagycsaládosok, a gyermekeiket egyedül nevelők – az átlagosnál nagyobb emelést kapnak. Az egy-két gyermekes családban élő gyermekek családi pótléka átlagosan 4,5%-kal, gyermekenként havi 500-600 Ft-tal emelkedik. Az egyedülálló szülők által nevelt és a három és több gyermekes családban élő gyermekek – ők teszik ki a gyermekek közel felét - családi pótléka ennél gyorsabban, 7-8%-kal, átlagosan havi 1000-1100 Ft-tal emelkedik.
• A kisgyermeket nevelő szülők támogatásai 2008-ban megőrzik reálértéküket. Az öregségi nyugdíj minimumának januári 5%-os emelésével együtt emelkedik a GYES valamint a GYET összege. A gyes havi összege a 2007. évi havi 27 130 Ft-ról 28 500 Ft-ra nő. A 2007. évi bruttó keresetnövekedésnek megfelelően átlagosan mintegy 8%-kal emelkedik a GYED összege.
• Emelkedik a szociálisan hátrányos helyzetű gyermekek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményére jogosító jövedelemhatár és bővülnek az ezzel járó támogatások.
- 2008-ban már minden olyan gyermek jogosult a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíjminimum 125%-át, tartósan beteg, fogyatékos gyermek, vagy egyedülálló szülő esetén pedig a 135%-át. (2007-ben ez a határ 120 illetve 130% volt.)
Jövőre tehát nemcsak a nyugdíjminimum növekedése, hanem a jogosultsági határ emelkedése miatt is szélesedik a kedvezményre jogosultak köre.
A kedvezmények köre is bővül jövőre.
Már nem csupán a bölcsődében, az óvodában és az általános iskola 1-4. osztályában, hanem az 5. osztályban is ingyen kapják az étkezést a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosultak (a közoktatás többi évfolyamán 50%-os a kedvezmény). Természetesen továbbra is megilleti őket a közoktatás mind a 13 évfolyamán az ingyenes tankönyvellátás.
A szociálisan hátrányos helyzetű gyermekek nyári étkeztetését eddig évről évre külön döntéssel biztosította a kormány. Most először a költségvetés külön címen, előre tartalmazza, hogy a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermekeknek a nyári iskolai szünetben való étkezését megszervező önkormányzatok összesen 1,2 milliárd forintos támogatásban részesülhetnek.
Az évente kétszer járó pénzbeli támogatás eddigi 5000 Ft-os összege jövőre 5500 Ft-ra emelkedik.
Forrás: Kormányszóvivői Iroda