A kormány tegnapi ülésén kiemelt jelentőségű beruházásnak minősítette a Bátaapátiban épülő radioaktív hulladéktároló építését. A döntéssel felgyorsulnak a beruházással kapcsolatos közigazgatási hatósági eljárások, így a hulladéktároló is korábban elkészülhet.
A paksi atomerőmű tároló kapacitása a kis- és közepes aktivitású hulladékok biztonságos átmeneti tárolására csupán 2007. év végéig elegendő, ezért a Bátaapátiban létesülő hulladéktároló létrehozásának felgyorsítása fontos nemzetgazdasági érdek.
Bátaapáti lakosai 2005. július 10-én a helyi népszavazáson nagy többséggel támogatták a tároló megépítését, és ehhez a környező önkormányzatok is csatlakoztak.
A beruházás felgyorsítása érdekében a kormány a hulladéktároló megvalósításához szükséges környezetvédelmi, létesítési és üzemeltetési engedélyezési eljárást, valamint a radioaktív anyag közúti szállításának engedélyezésére irányuló hatósági eljárást kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánította, és meghatározta az ezekben az ügyekben eljáró hatóságokat és szakhatóságokat.
A nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások megvalósításának gyorsításáról és egyszerűsítéséről szóló 2006. évi LIII. törvény felhatalmazása alapján a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásnak minősíthet egyes projekteket.
Kiemelt beruházás lehet az, amelynek értéke meghaladja az 5 milliárd forintot, vagy legalább ezer új munkahelyet teremt. Szükséges feltétel továbbá, hogy a beruházás uniós, vagy költségvetési támogatással valósuljon meg, és a kormány is nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűnek minősítse.