Hiller: szigorú, a célokat realitásként tárgyaló a 2007. évi költségvetés

Belföld - 2006-11-18

Szigorúnak, a kitűzött célokat ugyanakkor realitásként tárgyaló költségvetésnek nevezte a 2007. évi büdzsét Hiller István az Inforádióban. Az MSZP elnöke kifejtette: 2007 az egyensúly teremtés éve.

Az elkövetkező két esztendőben nem nőnek a reáljövedelmek, 2008-ban ugyanakkor az elindított reformok már éreztetik majd hatásukat. A politikus szerint, ha az egyensúlyteremtést, a reformok politikáját és a fejlesztéseket képesek egymásra építeni akkor 2009-2010-re "jobban fogunk élni". Arra a felvetésre, hogy mekkora a tartalék a büdzsében, elmondta: a minden évben tervezett költségvetési tartalék mellett minden tárca egyensúlyi tartalék képzésére kötelezett, amelynek összege 220 milliárd forint. Ennek arányos összege negyedévenként hívható le, vagy marad benn a tartalékban a helyzettől függően - vázolta a miniszter.

 

Hiller István nem szakmai, szakmapolitikai felvetésnek, hanem politikai jellegű megfontolásnak nevezte a Fidesz elnökének javaslatait, hogy a párt népszavazási kérdései kerüljenek ki a költségvetésből. A költségvetést nem ilyen szerkezetben fogják elkészíteni - jelezte, hozzátéve: párbeszédben és vitában kialakított költségvetést szeretnének.

 

A szaktárca büdzséjéről azt mondta, nem látja, hogy olyan kulturális intézmények, amelyeknek működését, fenntartását az állam finanszírozza, veszélyben lennének. Ugyanakkor szükség van az intézmények finanszírozásának átalakítására, meghatározni azon nemzeti kulturális intézmények körét, amelyek mindenképpen jelentős állami támogatásban részesülnek. Közölte: december első napjaiban a magyar színházak vezetőit, igazgatóit tárgyalásra invitálja, s akkor mondja el, hogyan képzeli el a teátrumok jövőbeni strukturáját; a belső működésbe természetesen nem akarnak beavatkozni.

 

Hiller István elmondta: színházi kerekasztalt kezdeményez, amely a teátrumok jövőjéről tárgyal majd - mondta, hozzátéve: valódi szakmai párbeszédet szeretne. A miniszter igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy lesz-e színházi törvény.

 

Határozott nemmel válaszolt arra kérdésre, hogy nem gondolkodtak-e el a miniszterelnök visszahívásán. Ha valaki azt gondolja, hogy Magyarországon az vezet pártpolitikai békéhez, hogy az ország megválasztott miniszterelnökét kevesebb mint fél évvel a választások után leváltják, eleget téve az ellenzék kérésének, feltételezve, hogy az ellenzék itt megáll, annak nem sok köze van a magyar politikai valósághoz - fejtette ki. Mint mondta, nem hitték el, hogy Orbán Viktor nem akar miniszterelnök lenni.

 

Véleménye szerint hosszú távon felesleges és nem tartható, hogy az ellenzék minden alkalommal kivonul, amikor az ország megválasztott miniszterelnöke szólásra emelkedik. Azt kérte ugyanakkor az ellenzéktől, fontolják meg az SZDSZ elnökének javaslatát, hogy az ország sorsát meghatározó szakmapoltikai kérdésekről szakmapolitikai fórumon tárgyaljanak.

 

Arra, hogy mekorra esélye Gyurcsány Ferencnek, hogy az MSZP elnöke legyen, azt mondta, támogatottsága a frakción és párton belül november közepén nagyobb, mint szeptember közepén. Úgy látja, február végén megválasztják a kormányfőt a párt elnökének és marad miniszterelnök is.

 

 

(MTI)