Hangsúlyozta: az intézményvezetőkkel közösen keresik majd a megoldást, hogy "ne 210 helyen elaprózott, több mint 300 szakon folyó képzés legyen a felsőoktatásban."
Nem zárják be a Corvinust
Hoffann Rózsa szerint a BCE bezárásnak híre csak azért röppenhettek fel a sajtóban, mert először a kutatóegyetem rektorait hívták meg az egyeztetésekre, és ebbe a körbe nem tartozott bele ez az egyetem. Az államtitkár a rektorokkal való megbeszélést követően elmondta: az intézményvezetőkkel közösen kell keresniük azokat a lehetőségeket, hogy hogyan lehet megfelelni annak a szempontnak, hogy ne 210 helyen elaprózott, több mint 300 szakon folyó képzés legyen a felsőoktatásban. A jelenlegi helyzet ugyanis "irracionális, gazdaságtalan" és a minőségi elvárásoknak sem felel meg - jegyezte meg. A mostani találkozóval lezárult az elkezdődött konzultáció sorozat első lépcsője, melyet követően egy javaslatot fogalmaznak meg, és ismét egyeztetnek a rektorokkal. Mint mondta: egyes főiskoláknak, egyetemeknek meg kell majd szüntetniük képzésüket, egyik vagy másik szakon, mert tarthatatlan hogy ugyanazon a szakon az országban 20-30 helyen folyjon képzés. Az államtitkárság célja, hogy az értékes és a társadalmi szempontból fontos képzések megmaradjanak, hogy milyen formában, az még a rektorokkal folytatott tárgyalásoktól is függnek. A javaslatuk még májusban elkészül, hiszen az a törvényalkotás része: az egyetemeket és főiskolákat nevesíteni kell a felsőoktatási törvényben. A most kidolgozás alatt álló koncepcióban benne van az a lehetőség is, hogy a felsőoktatási struktúra nem változik - fogalmazott Hoffmann Rózsa.
Dux László felsőoktatásért felelős államtitkár hangsúlyozta: az egyeztetések minden résztvevője komoly értéknek tekinti azt a szellemi kincset, ami a magyar felsőoktatási intézményekben felhalmozódott. Ezek fenntarthatósága azonban jelentős anyagi áldozatot követel az adófizetők részéről, az ország gazdasági helyzete pedig pillanatnyilag nem tesz lehetővé nagyobb ráfordításokat, sőt, a ráfordítások szűkítésével kell számolni a Széll Kálmán Terv keretében. A céljuk, hogy a lehető legkevesebb értékek csorbításával vészeljék át ezt az időszakot, ebben pedig együttműködőnek mutatkoztak a felsőoktatási intézmények - fogalmazott a helyettes államtitkár.