A Magyar Szocialista Párt szerint a Matolcsy György által emlegetett fekete lyukak” nem a 2010-es büdzsében voltak, hanem a nemzetgazdasági miniszter tudásában vannak.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint az előző kormány az idei költségvetést háromszázalékos fekete lyukkal , vagyis csalással tervezte. Azt mondja, hogy a jelenlegi kormánynak emiatt kellett nagyon kockázatos, brutális bankadót és válságadót bevezetnie .
A tények egészen másról beszélnek. A fejlett Európában mindenütt függetlennek elismert gazdaságelemző intézetek megállapítása szerint a Bajnai Gordon vezette válságkezelő kormány stabil, átlátható, fenntartható, vagyis az ország rövid-, közép- és hosszú távú érdekeit szolgáló költségvetést hagyott maga után.
Ezt ma már Matolcsy György feljebbvalója, Orbán Viktor is elismeri, no nem itthon – az esetleg még népszerűségvesztéssel járna – hanem mértékadó nemzetközi sajtóorgánumoknak nyilatkozva. Láthatóan azonban a kései beismerés már nem elég ahhoz, hogy az ország iránt folyamatosan gyengülő nemzetközi bizalom újra erősödésnek induljon.
Mitől is lenne elég? A forint bedöntése, az ész nélkül elengedett társasági adók, az államapparátusi kiadások ugrásszerű növelése ütötték az igazi lyukakat az idei büdzsén, e felelőtlenség, hozzá nem értés miatt van szükség mind az emberek számára brutális bankadóra és válságadókra, mind pedig az egyszer már csúnyát bukó csontvázhistória újbóli műsorra tűzésére.
Arról nem beszélve, hogy a piacok a kormány által beterjesztett 2011-es költségvetésben sem találják az átgondolt, kiszámítható és fenntartható gazdaságpolitika garanciáját. Strukturális reformoknak nyoma sincs, van viszont fogyasztáscsökkentő, igazságtalan adórendszer, növekedést visszafogó, jórészt az emberekre háruló extraadó, valamint a szintén nem a növekedést és munkahelyteremtést elősegítő nyugdíjjárulék-emelés.
Következésképpen fekete lyukak” nem a 2010-es büdzsében voltak, hanem Matolcsy György ismereteiben vannak, hiszen mindezekről tegnap elfelejtett beszélni.
Katona Tamás,
az MSZP elnökségi tagja