Jogállamiságunk napirenden lévő kérdései a pártállami múlt öröksége okán

Belföld - 2009-09-11

Gulyás József, az SZDSZ országgyűlési képviselője „Jogállamiságunk napirenden lévő kérdései a pártállami múlt öröksége okán” címmel az alábbi interpellációt nyújtotta be Bajnai Gordon miniszterelnöknek.

Tisztelt Miniszterelnök Úr!

 

A Szabad Demokraták Szövetsége kezdeményezésére 2007 nyarától egy kormányrendelet alapján közel egy évig dolgozott az állambiztonsági iratok átadása teljesítésének értékelésére létrehozott szakértői bizottság, az úgynevezett Kenedi-bizottság. A nyilvánosságra került jelentés szembesített bennünket azzal, hogy a magyar közvélemény megvezetése, az iratmegsemmisítések, eltüntetések gyakorlata, az információk indokolatlan visszatartása, manipulálása a rendszerváltást követően sem ért véget.

 

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Szeretnék abban hinni, hogy a nem jogállami rendszer titkosszolgálati iratai visszatartásához, indokolatlan titkosításához az áldozatok, a kutatók, továbbá a nyilvánosság előli elrejtéséhez a jogállami Magyar Köztársaságnak nem fűződhet érdeke. Mégis, miközben a Kenedi-bizottság tavaly szeptember 11-én – tehát szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt – átadta a jelentését, a korábbi kormányfő, valamint illetékes miniszterek, így az ön kormányának felelős tagjai megnyilatkozásaival szemben a jogalkotás területén csak ígéretek hangzottak el.

 

Szilvássy György korábban 2008. december közepére, míg később – az Ön kormányának most távozó minisztere – Ficsor Ádám pedig idén nyár végére ígérte az új jogszabály tervezetének előterjesztését.

 

Több parlamenti megszólalást követően 2009. május 29-én Önhöz intézett, „Mikor terjeszti be a Kormány az eltitkolt múltunk megismerhetőségét célzó törvényjavaslatot” című írásbeli kérdésemre 2009. június 16-án (Nagy Imre és mártírtársai újratemetésének 20 évfordulóján) azt a választ kaptam Ficsor Ádám miniszter Úrtól, hogy a „törvény előkészítésének folyamata … - az IRM vezetésével – a végéhez közeledik”.

 

A miniszter Úr ígéretet tett arra, hogy szorgalmazni fogja, hogy „törvénytervezetet augusztus második felében megtárgyalja a Kabinet, mely így az Országgyűlés őszi ülésszakának elején benyújtásra kerülhet, miután megtárgyalásra került a parlamenti pártokkal, illetve a szakértőikkel is”.

Sajnálatos módon mindeddig semmiféle egyeztetés nem történt, nincsen tudomásunk arról, hogy a Kormány készített volna törvénytervezetet.

 

Az Ön által 2009. június 29-én Szili Katalin elnök Asszony részére elküldött törvényalkotási programban sem szerepel a múlt megismerését célzó törvényjavaslat.

 

Kérdezem ezért a Tisztelt Miniszterelnök Urat, hogy

 

· Nem gondolja, hogy gyengíti a közbizalmat mindaz, ami az elmúlt rendszer pártállami irataival történik?

· Nem gondolja, hogy véget kéne vetni az iratok visszatartásának?

· Egyetért-e velem abban, hogy jogállamban végre kell hajtani a bírói ítéleteket, így nem tagadható meg, vagy korlátozható önkényesen Kenedi János állampárti BM iratok kutatására vonatkozó igénye?

· Ha egyetért velem, akkor mégis mi történik az ön kormányában, és közhivatalainkban?

· Mi az oka annak, hogy nem vehetők komolyan a kormány ígéretei a „dossziétörvény”, illetve az iratnyilvánosság kérdéskörében?

 

Várom megtisztelő válaszát.

 

 

Gulyás József