Jogerős ítélet: törvénytelenül vonták ki a Diagon H1N1 tesztjét a forgalomból

Belföld - 2011-05-13

A Fővárosi Bíróság május 12-én, jogerősen hatályon kívül helyezte az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH) határozatát, amely kivonta a Diagon Kft. H1N1 tesztjét a forgalomból.

    A vírusteszt kifogástalan, annak alkalmasságát senki nem kérdőjelezte meg: a hivatal a Magyar Nemzet újságírójának beadványára adminisztratív, eljárási hiányosságokra hivatkozva hozta meg 2010 decemberében határozatát. A szakmailag megalapozatlan döntésnek köszönhetően a H1N1-járvány idején külföldről kellett beszerezni a vírus kimutatásához használható teszteket, így nemcsak a magyar gyártót, hanem az államot is jelentős kár érte. A Diagon kártérítési pert indít.

    A H1N1 gyorstesztet 2009-ben fejlesztette ki a Diagon Kft., amely a külföldről beszerezhető teszteknél olcsóbb és hatékonyabb diagnosztikai eljárást tett lehetővé a sertésinfluenza-járvány idején. Az EEKH piacfelügyeleti eljárását indított, és ennek során olyan hiányosságokat kifogásolt a műszaki dokumentációban, amelyeket a Diagon időközben pótolt. A labordiagnosztikai cég a felfüggesztő, majd kivonó határozatot szakmailag értelmezhetetlennek találta, s az ellen keresetet nyújtott be. A közigazgatási perben eljáró Fővárosi Bíróság mai jogerős ítéletében minden kérdésben a Diagonnak adott igazat.

    Az EEKH D. Horváth Gábornak, a Magyar Nemzet főszerkesztő-helyettesének kezdeményezésére indította el eljárását. A lap 2010-ben közel húsz lejárató cikket közölt a Diagonról és annak vezetőjéről. A cikkekben megfogalmazott hamis állítások miatt a cég több sajtó-helyreigazítási pert indított. A bíróság eddig minden lezárult perben helyreigazításra kötelezte a Magyar Nemzetet, a helyreigazítások azóta megjelentek. A lap egyebek mellett azt is valótlanul állította, hogy a Diagon H1N1 tesztje alkalmatlan.

    A vírusteszt hatékonyságát a hatósági eljárás kezdete óta a Szegedi Egyetem és egy független német minősítő intézet is igazolta. A teszttel kapcsolatban Magyarországon sem érkezett semmilyen minőségi kifogás, az EEKH döntése miatt mégsem jutott el a magyar laboratóriumokba és kórházakba. Ez a Diagonnak a  fejlesztési költségeken túl jelentős kereskedelmi és presztízs-veszteséget is okozott, a felhasználóknak pedig a jóval drágább külföldi termékeket kellett beszerezniük, ami a magyar állam számára is jelentős többletkiadásokat jelentett. A Diagon Kft. kártérítési eljárást kezdeményez veszteségeinek csökkentése érdekében.