Kártérítés a tibetieknek és jogaik védőinek

Belföld - 2011-02-27

A Budapesti Rendőr-főkapitányság 2011. február 8-án kötött peren kívüli egyezség alapján hatszázezer forint kártérítést fizetett a Tibetet Segítő Társaság hat tagjának, amiért a tibeti emberjogi harcosok 2008. május 9-én Budapesten, az Egyetem térnél az érkező kínai állami delegációt spontán tüntetéssel fogadta.

Három évvel ezelőtt a rögtönzött demonstráció során többen tibeti zászlót vettek elő, illetve a már világszerte ismert  Free Tibet  szavakat kiabálták. A rendőrség másodperceken belül közbelépett: Hendrey Tibort, a Tibetet Segítő Társaság alapító-elnökét, Choegyal Tenzin, buddhista tanítót, és a szervezet további négy munkatársát - köztük két tibeti menekültet - elfogta és előállította az V. kerületi Rendőrkapitányságra, ahol egészen másnap hajnalig fogva tartották őket. Az intézkedő rendőrök Hendrey Tibor, durván, hajánál fogva vezették a rendőrségre. A rendőrség megbírságolta őket, jogszerű intézkedéssel szembeni engedetlenség szabálysértésének elkövetése miatt.

    A Nemzeti Jogvédő Szolgálat által benyújtott kifogás eredményeként (képviselőként eljárt: dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője) a Pesti Központi Kerületi Bíróság végzésével az V. kerületi Rendőrkapitányság 2008. május 9-én kelt határozatát megváltoztatta, valamint a bíróság végül felmentette mindannyiukat figyelemmel arra, hogy a tüntetők a Magyar Köztársaság területén mindenkit megillető vélemény- nyilvánítási szabadságukkal élve juttatták kifejezésre Tibet függetlensége iránti követelésüket.

    A bírósági határozatra hivatkozva az NJSZ peren kívüli megállapodást ajánlott a Budapesti Rendőr-főkapitányságnak a sértettek ügyében, amelynek eredménye lett a mostani, hatszáz ezer forintos kártérítés. A Budapesti Rendőr-főkapitányság február 10-én saját honlapján sajnálatát fejezte ki, amiért 2008 májusában jogellenesen állított elő és tartott fogva hat embert, akik Tibet szabadságáért tüntettek Budapesten. A rendőrség közleménye szerint a történtekkel megsértették Hendrey Tibor, Almási Lajos, Tsewang Thinley, Choegyal Tenzin, Dorje Tsering és Szelestei Miklós Tamás emberi méltóságához és személyes szabadságukhoz való jogát.

    Az esettel kapcsolatban a Magyar Országgyűlés Emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának A 2002 és 2011 között és különösen 2006 őszén az állam részéről a politikai szabadságjogokkal összefüggésben elkövetett jogsértéseket vizsgáló albizottság részjelentést készített Alapvető politikai szabadságjogokat érintő állami jogsértések Magyarországon 2002. május és 2010 áprilisa között (kivéve 2006 ősze) címmel.

    Choegal Tenzin buddhista tanító a TST TibetPress híradójának elmondta, hogy nemcsak számára bír nagy jelentőséggel ez az ügy, hanem a Magyarországon élő tibeti menekültek számára is, mivel a korábbi bírósági felmentés, valamint a Budapesti Rendőr-főkapitányság mostani kártérítése, azt bizonyítja, hogy Magyarországon a jogállamiság keretein belül az igazság és a jogszerűség érvényesülhet a tibeti emberi jogokkal kapcsolatban. Megemlítette, hogy a tibeti nép Őszentsége a Dalai Láma vezetésével ötven éve küzd alapvető emberi jogaiért és most már életben maradásáért is. A kínai Népköztársaság befolyása egyre nagyobb, így a tibetiek békés, erőszakmentes harca is egyre nagyobb jelentőséggel bír szerte a világon. Végezetül, elmondta, hogy a tibetiek számára, természetesen nem az anyagi nyereség fontos ebben a határozatban, hanem az erkölcsi győzelem az igazság érdekében. A tibeti menekültek, a kártérítésből, évek óta nem látott szüleiket látogatják meg Indiában,- mondta Choegal Tenzin.

    Hendrey Tibor a személyére átutalt kártérítést, a Tibetet Segítő Társaság javára fordítja.

    

    Tibetet Segítő Társaság