Keleti Éva és Szegő András Prima Primissima

Belföld - 2008-12-08

Magyar képzőművészet kategóriában Keleti Éva fotóművésznek, magyar sajtó kategóriában Szegő Andrásnak ítélte a zsűri pénteken a Prima Primissima díjat. Az idén először kiosztott televíziós különdíjat a Magyar Televízió kapta. Pénteken este Budapesten, a Művészetek Palotájában tíz kategóriában átadták a Prima Primissima díjakat.

Csányi Sándor, a Prima Primissima Alapítvány kuratóriumának elnöke, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója köszöntőjében kiemelte: miközben a mai világban az emberek többsége elveszik az anyagi javak hajszolásában, azokat díjazták, akik a többség értékítélete alapján kitartásukkal, alkotói elkötelezettségükkel, kimagasló teljesítményükkel Magyarország szellemi vagyonát és hírnevét gyarapították.

 

„Nem hittem, hogy egy fotográfus ezt a díjat megkapja”

 

A Magyar Képzőművészet kategóriában Gross Arnold és Gyémánt László mellett Keleti Éva fotóművészt jelölék a díjra, és a zsűri döntése alapján ő lett a Prima Primissima. A fotóriporter nem készült beszéddel, mert mint a díj átadása után mondta: „nem hittem, hogy egy fotográfus ezt a kitüntetést megkapja”. A kitüntetést a díjalapítóknak, kollégiáinak, barátainak és ellenségeinek, de „főleg” a családjának köszönte. „Nagyon szép pillanat” – mondta meghatottan a színpadon.

 

Keleti Éva az ELTE Természettudányi Karára járt fizika-kémia szakra, az egyetemet azonban otthagyta, majd elvégzett egy riportertanfolyamot. Pályáját a Magyar Fotónál kezdte, majd jogutódjánál, az MTI-nél folytatta. 1976-tól az Új Tükör képszerkesztője és fotóriportere volt. 1991-1992 között a HT Press, a Gamma Képügynökség, 1993-tól a Ferenczy Europress vezető munkatársa. Képein túl a nemzetközi kapcsolataival is sokat segít a honi fotónak. 1957- től tagja a Magyar Fotóművészek Szövetségének és a MÚOSZ Fotóriporter Szakosztályának. Tagja a World Press Photo nemzetközi elnökségének, több alkalommal tagja a World Press Photo és az Interpress Photo zsűrijének. Balázs Béla-díjas, érdemes művész, Táncsics-díjas, de munkáját a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetéssel is elismerték.

 

Keleti Éva ma már nem fotózik, a Reggel.hu-nak adott interjújában arról beszélt, már nem tartja összeegyeztetőnek korával a fotóriporteri szakmát. Viszont megtalálta azt, amiben kamatoztathatja tudását: régi képek feltárásával foglalkozik. A fotóriporter a MÚOSZ aktív tagja, a szövetség Szociális Bizottságának elnöke. Az elesett, nehéz helyzetbe jutott kollégák segítésének fontosságáról az eMasa interjújában beszélt.

 

Szegő András balösszekötőként játékra jelentkezik

 

Magyar sajtó kategóriában az idén Bojtár B. Endrét, a Magyar Narancs főszerkesztőjét, Cselényi Lászlót, a Duna Televízió elnökét és Szegő András újságírót jelölték a díjra. Közülük a zsűri Szegő Andrást találta a legkiválóbbnak, így ő kapta meg a Prima Primissima díjat, a vele járó Kincsem-szobrot, valamint az ötvenezer eurót.

 

Szegő András 1970 és 1992 között a Képes Sport munkatársa, a bírkózás, a súlyemelés és az ökölvívás szakírója volt. 1994 óta a Nők Lapja szerzője. 2003-ban jelent meg Magánybeszélgetések című interjúkötete, melyben olyan személyiségekkel készült riportjai olvashatók, mint Gobbi Hilda, Egerszegi Krisztina, Déri János, Hofi Géza. 2008-ban látott napvilágot Antal Imréről szóló könyve, amely pályatársakkal, barátokkal készült interjúkat tartalmaz. Munkásságát Táncsics-díjjal és Pulitzer Emlékdíjjal is elismérték.

 

„Az egész életem tele volt nagy álmokkal, vágyakkal” – mondta a díj átvétele után Szegő András, és fel is sorolt ezek közül az álmok közül néhányat a Művészetek Palotája közönségének, hozzátéve, ahogy múltak az évek, úgy látta be, hogy ezek az álmok – balösszekötő a Honvédban, boxmeccs Tysonnal, az Ének az esőben címszerepe – nem fognak összejönni neki. „Amikor megtudtam, hogy jelöltek, kicsit bíztam, de miután Csányi úr az elején elmondta, hogy milyen fantasztikus kvalitások kellenek a díjhoz, milyen erkölcsi szilárdság, magasztosság, magabiztosság, azt mondtam, hogy na, akkor ez is elment, ez se jött be” – mesélte a színpadon. „Most mégis megjött, most aztán jöhet Tyson, ha a karvezető úrnak gondja van, szóljon, megyek, és a Honvédban holnapután balösszekötőként játszok egy meccset” – tette hozzá viccelődve.

 

Az idén először kiosztott televíziós különdíjat a Magyar Televízió kapta. A díjat átvevő Medveczky Balázs, a köztévé ügyvezetője bejelentette: Radnóti Miklós születésének századik évfordulójára 2009-ben a költő életét, sorsát bemutató fikciós művet gyárt az MTV.

 

Forrás:e-Masa