Kétszáz hallgatót támogatnak magán felajánlásokból az egyetemek

Belföld - 2010-07-09
Tizenkét egyetem és főiskola csatlakozott a Magyar Rektori Konferencia (MRK) felhívásához, melyben arra kérték a felsőoktatási intézményeket, hogy önkéntes felajánlásokból hozzanak létre tehetséges, hátrányos helyzetű diákokat támogató ösztöndíjat.

 A kezdeményezéssel több mint 27 millió forint gyűlt össze, mellyel összesen kétszáz főt díjaznak.

 

AZ MRK Plénuma 2009. szeptember 23-i ülésén hozott határozatot egy ösztöndíj alapításáról tehetséges, hátrányos helyzetű diákok támogatására. A határozatban az MRK javasolta tagintézményeinek, hogy intézményi források, rektori és hallgatói önkéntes magánfelajánlásainak bevonásával támogassák a rászoruló és jól tanuló hallgatókat. A jelenlegi ösztöndíjrendszerhez képest a hallgatóknak nyújtandó többlettámogatás célja olyan tehetséges, jó tanulmányi eredménnyel rendelkező hallgatók támogatása, akik családi vagy saját anyagi forrásaikból nem tudják teljes mértékben fedezni tanulmányaik költségét.

Az elbírálás pályázati úton történik a hallgatói önkormányzatok bevonásával. Az adományok, felajánlások gyűjtését, folyósítását az intézmények végzik. A Plénum egy négyfős bizottságot (két MRK és két HÖOK által delegált taggal) hozott létre, amely az ösztöndíj odaítélése ügyében javaslattevő szerepet töltött be. A bizottságba az MRK Plénum Sándorné dr. Kriszt Éva társelnök asszonyt és Rudas Imre tiszteletbeli elnököt delegálta.

A bizottság határozta meg és tett javaslatot a következő kritériumrendszerre, amelynek alapján meghatározható volt a támogatandók köre: az elérhető száz pontból teljesítmény alapon 70 pont (60 a kreditindex alapján, 10 pont esetlegesen OTDK-n elért helyezésért), szociális alapon 30 pont volt szerezhető (egy háztartásban élők száma, családi állapot, betegség, lakóhely intézménytől való távolság).

A felhíváshoz 12 egyetem és főiskola (Budapesti Gazdasági Főiskola, Miskolci egyetem, Óbudai Egyetem, Szent István egyetem, Eötvös József Főiskola, Nyíregyházi Főiskola, Szegedi Tudományegyetem, Károly Róbert Főiskola, Eszterházy Károly Főiskola, Széchenyi István Egyetem, Nyugat-magyarországi Egyetem) csatlakozott. Összesen kétszáz fő, 27.085.000 forint értékben részesült az ösztöndíjban és számos intézményben még folyamatban van a kiírás és elbírálás. A többi intézménytől általában olyan válasz érkezett, hogy ilyen ösztöndíjat nem alapított, vagy van már hasonló célú támogatási rendszere, illetve a meglévő ösztöndíjrendszeren túl nem kíván további támogatást nyújtani.