Az Észak-alföldi Régió fejlesztésére ezúttal 2 kiemelt projekt tervét fogadta el a kormány
Az akciótervi nevesítésre javasolt projektek a következők:
• A Jászberényi Beszállítói Tudásközpont (JBTK) gazdaságfejlesztési egységeinek kialakítása
• A tiszadobi Andrássy-kastély és kapcsolódó területeinek kulturális és turisztikai hasznosítása
Összesen 772 projekt kiemelt kezelésére tettek javaslatot a kormánynak a Regionális Fejlesztési Tanácsok és a tárcák az elmúlt nyáron. Ezek közül 258 projekt indult el a szerződéskötéshez vezető úton – mintegy 1510 milliárd forintnyi értékben. A kabinet továbbfejlesztésre visszadobott 82 projektet, 391-et pedig elutasított (41 projekt már a formai követelmények vizsgálatakor sem felelt meg). A fejlesztési elképzelések között volt olyan, amely pályázati kiírásban is szereplő célt jelölt meg, vagyis kiemelt projektként kezelni nem lehetett. Voltak, akik olyasmit terveztek megvalósítani, ami nem kapcsolódik az Új Magyarország Fejlesztési Terv célrendszeréhez. És előfordult az is, hogy a projektgazdák nem tudták megfelelően kifejteni, hogy elképzelésük hogyan illeszthető a különböző stratégiákhoz, illetve horizontális politikákhoz.
A második körben – 2007 októberében – 216 kiemelt projektterv került a kormány elé. Túlnyomó többségük az első körben továbbfejlesztésre ítélt projekt volt, de néhány új beadvány is megmérettetett. A kabinet akkori döntése értelmében 71 projektjavaslat részletes kidolgozása és egyeztetése kezdődhetett meg.A mostani, harmadik körben 51 projektről foglalt állást a kormány. A korábban továbbfejlesztésre visszaadott projekttervek közül 10, az új javaslatok közül 7 fejlesztés került elfogadásra. Többségük (6) a Közép-Magyarországi Régió fejlesztését érinti. A Közép-Dunántúli Operatív Programhoz 3, a Nyugat-Dunántúli Operatív Programhoz 1, az Észak-Alföldi Operatív Programhoz 2 projektterv illeszkedik. A Társadalmi Megújulás Operatív Program forrásaiból 3, a Közlekedésfejlesztési Operatív Programéiból pedig 2 projekt kíván részesülni.
Két „befutó” az Észak-alföldi régióban
Újabb 17 kiemelt projekt kapott zöld utat a kormánytól. Ez azt jelenti, hogy tartalmi kifejtettségük és szakmai alátámasztottságuk alapján a kormány indokoltnak tartja megvalósításukat. Annak mikéntjéről és költségeiről azonban még további egyeztetések után születik csak végső döntés. A szerződéskötésig a projektgazdáknak be kell nyújtaniuk egy részletes megvalósíthatósági tanulmányt, mégpedig részletes költségelemzéssel, illetve be kell szerezniük a végrehajtáshoz szükséges hatósági engedélyeket. A most befogadott 17 projekt közül 10 már korábban is megfordult a kormány asztalán: akkor továbbfejlesztésre visszadobta ezeket a kabinet.
A szerződéskötés előre kitűzött időpontja projektenként változik a tervezett beruházás nagysága és végrehajtásának összetettsége szerint. Egy biztos: miután a kormány mostani döntése a 2007-2008-as akcióterv keretét érinti, legkésőbb az akciótervi időszak végéig, tehát ez év december 15-ig alá kell írni a szerződéseket. A függőben maradó ügyekben a kormánynak egyedi döntéseket kell hoznia.
Az Észak-alföldi Régió fejlesztésére ezúttal 2 kiemelt projekt tervét fogadta el a kormány
Az akciótervi nevesítésre javasolt projektek a következők:
• A Jászberényi Beszállítói Tudásközpont (JBTK) gazdaságfejlesztési egységeinek kialakítása
• A tiszadobi Andrássy-kastély és kapcsolódó területeinek kulturális és turisztikai hasznosítása
Részletek
Jászberényi Beszállítói Tudásközpont (JBTK) létrehozása a volt Huszárlaktanya épületében
Jászberény Város Önkormányzata
Jász-Nagykun-Szolnok megye
A Jászberényi Önkormányzat a városban működő jelentősebb vállalkozásokkal (pl. Electrolux) és a civil szervezetekkel egyetértésben egy Tudásközpont létrehozását határozta el Jászberényi Beszállítói Tudásközpont (JBTK) néven. A JBTK helyszíne az önkormányzat tulajdonában lévő, jelenleg használaton kívül álló volt HM Egészségügyi Raktárbázis, azelőtt Huszárlaktanya. A több mint 5 ha-on elterülő, több épületből álló impozáns komplexum Jászberény belvárosához közel található, ami lehetőséget kínál arra, hogy a komplex városfejlesztés és belváros-rehabilitáció keretében a létesítmény funkcionálisan és városépítészeti kialakításban is a belvároshoz kapcsolódjon.
Tervezett funkciók:
K+F tevékenység
Technológiai transzfer közvetítői tevékenység
Térségi-regionális gazdaságfejlesztési pólus:
inkubátorház
vállalkozói központ
konferencia- és rendezvényközpont
gazdaságszervező központ
Oktatás felsőfokon - termelésközeli MSc képzés
Oktatás - felnőttképzés, át- és továbbképzés
Üzleti turizmus - Szálláshely, vendéglátás
Városi Internet pont
A Tiszadobi Andrássy Kastély és kapcsolódó területeinek turisztikai hasznosítása
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
A projekt a tiszadobi Andrássy-kastély és parkjának rekonstrukcióját, a "Tisza Park" Interregionális Látogatóközpont létrehozását, a kastély környezetének rendezését, valamint a szabadtéri színpad akusztikai kagylójának bővítését foglalja magában. Ezen fejlesztésen kívül golfpálya kialakítását is tervezzük, amire 100%-os projekten kívüli forrás ad lehetőséget, potenciális magánbefektetők személyében.