A szocialista politikus hangsúlyozta, igaz még nem kezdődött el a parlagfű-allergia szezon, azonban most lehet és kell is megelőzésről, prevencióról beszélni. Sajnálatos módon, ma Magyarországon nincs olyan rétege a társadalomnak, akiket közvetlenül vagy közvetve családtagjaikon, barátaikon, munkatársaikon keresztül ne érintene meg ez a probléma. Oláh Lajos elmondta, Magyarországon a legszerényebb becslések szerint is a lakosság egynegyede szenved allergiától, kiknek 60-90 százaléka a parlagfű-pollenre érzékeny, mely adat a jövőben továbbnövekedhet.
A társadalombiztosítás kiadása, az allergiás betegségek kezelésére rendelt gyógyszerek támogatása, a lakossági kiadások, a táppénzes napok megemelkedése, az elmaradt idegenforgalmi bevételek és az agráriumban jelentkező veszteségek súlyos nemzetgazdasági károkat okoznak.
Mindezekért és a megfelelő életminőséghez szükséges környezeti állapot megteremtése érdekében kiemelt figyelmet szükséges fordítani a parlagfű elleni védekezésre. A szocialista képviselő az elmúlt időszakban számos alkalommal fordult az illetékes minisztériumokhoz, szomszédos országok nagykövetségeihez, képviselőtársaihoz, polgármesterekhez, az önkormányzati szövetségek, de még az uniós magyar képviselőcsoportok vezetőihez is, melyben összefogásra kérte őket, hiszen véleménye szerint a parlagfűvel szemben csak közösen lehet felvenni a harcot. Ez egy pártszimpátiától független, pártok felett álló a közösség érdekét szem előtt tartó sürgető kérdés a magyar társadalom életében, hiszen a parlagfű okozta allergia az ország lakosainak jelentős hányadánál vissza-visszatérő problémát okozva népbetegséggé vált. Dr. Oláh Lajos szerint a valódi eredményekhez a jelenlegi helyzetet és a jövőbeli terveket pontosan kell ismerni, így az ügyben illetékes parlamenti bizottságok közös ülését kezdeményezte, a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesülethez hasonlóan. Ennek keretében javasolta, hogy az említett témán belül a Vidékfejlesztési Minisztérium számoljon be a tavalyi évben végzett tevékenységéről, az idei programjáról, a parlagfűvel kapcsolatos stratégiájáról. Továbbá javasolta, hogy az illetékesek számoljanak be arról, milyen intézkedési terv készült a parlagfű elleni védekezésre szánt adóforintok – az állampolgárok adóforintjainak 1 %-os felajánlásainak - felhasználására. Végül pedig kezdeményezte, hogy a szóban forgó ülésre kapjanak meghívást az Allergia-parlagfű kerekasztal képviselői is, hogy az elmúlt hónapok munkájáról, eredményeiről, az esetlegesen kidolgozott javaslataikról tájékoztathassák a politikai döntéshozókat.
Kiadó: MSZP-Országos Központ