Lamperth Mónika: összehangolt területfejlesztést

Belföld - 2006-12-01

Magyarország akkor lesz versenyképes, ha régiói versenyképesek lesznek, amelyhez összehangolt fejlesztésekre van szükség - mondta Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ)  budapesti rendezvényén.

Az ország területének nagyobb részén találhatók termálforrások, mégsem lenne ajánlatos, hogy 20 kilométerenként gyógyfürdők épüljenek, hiszen azokat nem lehetne jövedelmezően működtetni - hozott fel egy tipikus, összehangolásra kényszerítő fejlesztési ügyet Lamperth Mónika.

A miniszter elmondta: az uniós források elosztása a régiókra épül, a magyar pénzintézetek már régiós szervezetben működnek.

 

"Mi azt valljuk, hogy erős kompetenciákkal rendelkező térségi önkormányzat szükséges, és ezt a régióban kell kialakítani, megszervezni, mert a tervezéshez, a nagyprojektek kialakításához ez az optimális nagyságrend, sokkal alkalmasabb, mint a megye" - tette hozzá a miniszter.

 

Magyarország akkor lesz versenyképes, ha egyes térségei, nagyvárosai, régiói versenyképesek lesznek, azaz összpontosítani kell a területi versenyképességre - hangoztatta Lamperth Mónika. Az előadásban megemlítette azt a dilemmát is, amely a régiók kialakításával kapcsolatos, mivel "a régió határait nem lehet úgy meghatározni, hogy azzal, legalább a szakértők többsége egyetértsen".

 

A miniszter beszélt a II. Nemzeti Fejlesztési Tervben szereplő Regionális Operatív Programról (ennek összege 2007-2013 között 1.620 milliárd forint), kiemelve, hogy mind a hét régiónak saját fejlesztési stratégiát, saját prioritási sorrendet kell kialakítania.

Kérdésre válaszolva úgy vélte: van realitása annak, hogy a választási rendszer régiós választási rendszerré alakuljon, és a régiók például maguk szedjenek adót.

 

Vadász Péter, az MGYOSZ társelnöke úgy fogalmazott: a magyar önkormányzatoknak sikerült a monarchia bürokratikus elemeit a szovjet tanácsrendszer korrupt elemeivel összeházasítaniuk, nem is beszélve arról, hogy az önkormányzatok nem tartják be a 30 napos, 30 nappal meghosszabbítható válaszadási határidőt.

 

  "Az önkormányzatok gazdálkodásánál indokolatlanul gyenge és alulszabályozott az ellenőrzés" - reagált a felvetésre Lamperth Mónika, hozzátéve, hogy az Állami Számvevőszék csak ötévente jut el egy-egy önkormányzathoz. Véleménye szerint az államnak jogosítványt kellene kapnia az állami pénzek felhasználása esetén, ami nem sérti az önkormányzatok autonómiáját.