LMP: bíróság döntsön az egyházak bejegyzési kérelméről

Belföld - 2012-02-15

Az LMP véleménye szerint az egyházi törvénnyel kapcsolatos parlamenti eljárás az elmúlt másfél év jogalkotásának egyik legdurvább mélypontja. Az egyházak "hűbéri rendszerben kuncsoroghatnak" a kormánypártoknál, holott a bejegyzési kérelmekről független bíróságnak kellene döntenie - írta az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében Szabó Tímea.

    Az Országgyűlés Emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság alelnöke kijelenti, hogy a kormánypártok az egész folyamatot az "egyházak méltatlan koldulásává silányították".

    A képviselő hangsúlyozza, hogy pártjuk a jogszabály vitájában is nyilvánvalóvá tette: ne törvényhozók ítélkezzenek az egyházak és vallási felekezetek, az emberek hite és meggyőződése fölött, és a politika tartsa távol magát egyházi és hitéleti kérdésektől. Hozzáteszi, az LMP továbbra is azt támogatja, hogy az egyházak bejegyzései kérelméről független bíróság döntsön, mert az Országgyűlés politikai döntéseket hoz, a politikai döntések viszont "önkényességhez" vezetnek.

    A politikus arra is felhívja a figyelmet, hogy az első körben regisztráció nélkül elfogadott 14 egyház mellett a Fidesz-KDNP a második körben 85 kérelmezőből mindössze 17-ről vélte úgy hogy teljesítette az egyházi státusz elnyeréséhez szükséges kritériumokat, miközben "továbbra sincs semmilyen elfogadható indoklás, miért éppen ezeket a vallási közösségeket terjesztették be".

    A kérelmek áttekintése után az LMP az összes olyan, szám szerint további 28 felekezet felvételét javasolta a törvény mellékletébe, amelyek megfeleltek a törvényi előírásoknak - jelenti ki.

    Szabó Tímea egyúttal súlyosan diszkriminatívnak nevezi a törvényt, mert véleménye szerint az "egyesületekké fokozza le a Fidesz-KDNP által nem elfogadott közösségeket", az egyesületi forma pedig teljesen alkalmatlan egy vallási szervezet működéséhez.

    Megjegyzi, hogy habár az egyesületek számára is fel lehet ajánlani az adó egy százalékát, de az egyesületi működés nem teszi lehetővé az anonim adománygyűjtést. Hozzáteszi, hogy csak az egyházak végezhetnek hitoktatási, hivatalos pasztorációs feladatokat kórházban és börtönökben. A jelen törvényjavaslat viszont több olyan szervezetet zárt ki, amelyek komoly missziós tevékenységet látnak el az előbb említett intézményekben, valamit az ország számos hátrányos helyzetű térségében, többek között Szabolcs és Borsod megyék mélyszegénységben élő, többségében roma közösségeiben - írja a politikus.

    A képviselő az LMP nevében viszont üdvözli a Magyar Tudományos Akadémia levelét, azért, mert az nem foglal állást az ügyben. Úgy tűnik, az MTA-ban még megvan az a jogállami reflex, hogy védje a saját integritását, és ne nyilvánítson véleményt olyan kérdésben, amivel a későbbiekben saját alapfeladatainak ellátását veszélyeztetné - zárja a közleményt.