LMP: Mégis, ki kormányoz itt?

Belföld - 2011-02-05

Elemző legyen a talpán, aki átlátja, hogy ki hozza ma valójában a kormányzati döntéseket Magyarországon. Az abszurdba hajló bénázás legújabb gyöngyszeme az LMP szerint a dunai vízlépcsők ötlete: a terv ott szerepel a miniszterelnök által bemutatott Új Széchenyi Tervben, miközben a kormányzati kommunikáció nem győz elhatárolódni attól – és saját magától. 

Ha az Orbán-kormány működéséről filmet akarnak készíteni, azt Káel Csaba helyett a Monty Python-csoport egyik tagjára kéne bízni – véli az LMP. Az abszurdba hajló bénázás legújabb gyöngyszeme kétségkívül a dunai vízlépcsők ügye. A terv a Fidesz korábbi ígéreteivel szemben ott szerepel a miniszterelnök által pár hete bemutatott Új Széchenyi Terv közlekedésfejlesztési fejezetében, amire tegnap az LMP sajtótájékoztatón hívta fel a figyelmet. Percekkel később a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közleményben határolódott el a kormányzati dokumentumtól, mondván: „…az Új Széchenyi Tervben sajnálatos módon, a Kormány szándéka ellenére maradtak benne a nagy méretű duzzasztóművek, illetve vízlépcsők létesítésének tervére vonatkozó kijelentések.” Később a kormányszóvivő, illetve a környezeti ügyekért felelős államtitkár nyilatkozott úgy, hogy az ÚSZT-ben foglaltakat nem kell komolyan venni. Az LMP nagyon szeretné megtudni, hogy ha nem a kormány, akkor vajon kicsoda az Új Széchenyi Terv szerzője, és az illető milyen egyéb stratégiai dokumentumokon dolgozik jelenleg a kabinet tudta nélkül.

 

Nem ez az első eset, ami az Orbán-kormányon belüli teljes és nyilvános fejetlenségre utal. Mint ismeretes az energetikai törvénymódosító csomag „belső” egyeztetése gyakorlatilag a Facebook közösségi oldalon zajlott; Bencsik János klíma- és energiaügyi államtitkár itt panaszkodott Lázár János fideszes frakcióvezető korábbi döntéseket felülíró benyújtott módosító indítványa miatt. Emlékezetes az is, hogy a Médiatanács független közigazgatási hatóságként való nevesítésére vonatkozó Rogán Antal-féle indítványt decemberben a kormányülésen elutasították, majd ennek ellenére a parlamenti többség megszavazta.

 

Mindez akár szórakoztató is lehetne, ha nem volna ijesztő - ilyen esetek egy magára valamit adó banánköztársaságban sem fordulnak elő.  Az LMP szerint a kérdés az, hogy ha Orbán Viktor a kormányt sem tudja összefogni, akkor vajon képes-e egy egész országot irányítani?

 

 

Budapest, 2011. február 5.

 

 

      Jávor Benedek

országgyűlési képviselő,

a Fenntartható fejlődés bizottságának LMP-s elnöke