LMP: Milliárdos offshore mutyi a Postánál

Belföld - 2011-03-21

 

Az Orbán-kormány alatt a nagykoalíciós offshore mutyik zavartalanul folytatódnak: most éppen a Magyar Postán keresztül vándorol egy ciprusi céghez pályázat nélkül 1,8 milliárd forint közpénz. Az LMP nyílt levélben fordul a Közbeszerzések Tanácsa elnökéhez, hogy az ominózus tender jogszerű-e.

Miközben a kormány képmutató módon éppen nyolcmillió magyar állampolgárt kérdez arról, hogy az Alkotmány tiltsa-e az offshore cégek részvételét a közbeszerzéseken, addig a háttérben az adófizetők pénzéből zavartalanul folytatódnak az offshore mutyik. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által felügyelt Magyar Posta márciusban 1,8 milliárd forintot ítélt oda szoftverbeszerzésre egy verseny nélküli, egyszereplős közbeszerzésen egy offshore tulajdonban lévő társaságnak.

 

A nyertes egy olyan cég, amely a Bajnai-kormány idején is nagykanállal merített az adófizetői pénzekből; csak osztalék formájában több mint egymilliárdot tüntettek el két ciprusi számlán; az adóból a legatyásodott magyar állam és elszegényedő polgárai egy fillért sem látnak. Egy olyan cégről beszélünk, amelyben az egyik offshore tulajdonost a választások után három nappal cserélték le egy volt Wallisos, szocialista kötődésű tulajdonosra. Egy olyan cégről van szó, amelynek „sokszínű” és kiterjedt, a Postabanktól az Állami Autópályakezelőn át a K&H Bankig terjedő céges kötődésekkel büszkélkedő új ügyvezetője van.

 

Orbán Viktor nemrég szavakban még az offshore lovagok ellen hadakozott, ehhez képest a napnál is világosabb, hogy a Fidesz alatt zavartalanul folytatódnak a nagykoalíciós offshore mutyik. Sőt, egyre inkább úgy fest, hogy a kormány az offshore lovagoknak védvárat épít: mi mással lenne magyarázható, hogy a kormánytöbbség lesöpörte az LMP módosító javaslatát, amely kizárta volna az ilyen cégeket a közbeszerzésekből?

A Posta-ügy az LMP szerint pont ugyanannyira bűzlik, mint a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség kétmilliárdos, december végi tendere, ahol szintén csak egy ajánlattevő tudott indulni; vagy az emlékezetes légi fotó botrány, ahol 5 milliárd forintért végeztettek volna egy olyan munkát, amit korábban már ennek töredékéért kiviteleztek. Akkor szerencsére az LMP fellépése nyomán visszavonták a pályázatot. 

A Közbeszerzések Tanácsának jogi szakértői szerint még szoftver esetén, a szoftver fejlesztőjét megillető kizárólagos jogok esetén sem indokolt hirdetmény nélküli, tehát nem nyílt eljárást indítani. Ezért a mai napon az LMP nyílt levélben fordul a Közbeszerzések Tanácsa elnökéhez, hogy vizsgálja meg, jogszerű volt-e a tender.

 

 Budapest, 2011. március 21.

 

 Scheiring Gábor

országgyűlési képviselő,

az LMP Gazdaságpolitikai kabinetjének vezetője