MSZP: 1,5 millió földtulajdonos vagyonát értékelné le drasztikusan egy új szabályozás

Belföld - 2018-11-25

Az MSZP elnökségi tagja szerint botrányos javaslatokat nyújtottak be az Országgyűlésben az agrár-versenyképességről és a földforgalomról szóló törvények módosítására, az új szabályozás 1,5 millió földtulajdonos vagyonát értékelné le drasztikusan.

Harangozó Gábor vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, olyan változtatást vezetnének be, amelynek értelmében mostantól nem a minisztérium, hanem a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vezetése dönthet minden lényegi kérdésről.

Nevetségesnek nevezte, hogy a javaslatok szerint a magyar mezőgazdaság a legversenyképesebbé válik a világon.

Még nagyobb probléma, hogy véglegesen a mindenhol "a Fidesz emberei által irányított" kamarának akarják adni annak eldöntésének a jogát, hogy ki és milyen feltételekkel vásárolhat földet, a jövőben ebbe másnak nem lehetne beleszólása - hangoztatta a szocialista politikus.

Úgy folytatta, megszüntetnék a fellebbezési jogot is, a bíróság nem változtathatná meg a kamarai állásfoglalást.

Kimondanák, hogy olyan szubjektív kritériumok alapján kell dönteniük a helyi agrárkamaráknak, hogy azokat nem lehet tételesen beleírni a törvénybe - emelte ki Harangozó Gábor.

Ha a törvény átmegy, a jövőben a föld forgalmánál a piaci ár nem számít majd. Azt akarják bevezetni, hogy csak a termőképesség legyen a föld értékének az alapja, vagyis egy ugyanolyan minőségű terület ugyanannyiért lenne értékesíthető Budapest környékén, mint Borsod-Abaúj-Zemplén megyében - hangsúlyozta.

Az MSZP elnökségi tagja a fentiekből azt a következtetést vonta le, hogy "így lehet szépen a haveroknak átjátszani az összes földet".

Megjegyezte, már az Alkotmánybíróság és az Európai Bíróság is sok ügyben kimondta, hogy jogszabályellenes a földforgalmi törvény.

Harangozó Gábor teljességgel elfogadhatatlannak nevezte a tervezett új szabályozást, ezért felszólította a benyújtókat, hogy vonják vissza a javaslatokat. Amennyiben ezt nem teszik meg, és azok átmennek, az MSZP felülvizsgálatot kezdeményez majd, mert többszörösen alkotmánysértő, amit be akarnak vezetni - mondta.

Úgy vélekedett, az utolsó cikkelyek egyike gyakorlatilag elismeri, hogy a kamarai tisztújítás törvénytelen volt, és visszamenőleg akarja legitimálni a testületet.

Kérdésre felelve a szocialista politikus azt mondta, hogy miközben győzelmi jelentéseket látnak a dübörgő gazdaságról, iszonyatos, ezermilliárdos szintű a korrupció, mindenütt a "haverokhoz" kerül a növekedés, csak a "kiválasztottaknak" lesz egyre jobb.