A gazdaság és az államháztartás súlyos helyzetével, a rendkívüli méretű válság kezelésével indokolta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter a kormány egymást követő, nagy figyelmet kiváltó lépéseit. A Joint Venture Szövetség és több társszervezet tegnapi vállalatvezetői fórumán az új kormány egyik legbefolyásosabb tagja nyilvánvalóvá tette, hogy nem törekszenek államvezérelt gazdaság kialakítására.
Arra is utalt, hogy csak nagyobb állami beavatkozással tudják megteremteni a kiszámíthatóságot és a stabilitást Magyarországon.
A miniszter rögvest több radikális intézkedés bejelentésével vagy megerősítésével tisztelte meg népes hallgatóságát. A kormány július 21-én dönt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) által végzett felülvizsgálat során „fennakadt” hétszáz kiemelt és nagyprojekt sorsáról. Összesen több százmilliárd forintnyi projektérték esetében jöhet szóba a támogatás-visszavonás, a támogató döntés felülvizsgálata vagy a projekt/programcél átfogalmazásának lehetősége.
Elkészült a teljes forrástérkép – jelentette be. E szerint jelenleg a vártnál kevesebb pénz, összesen 1830 milliárd forint szabad a 2007–13-as programozási időszakban Magyarország rendelkezésére álló mintegy 8000 milliárd forintos európai uniós keretből. A teljes összegből 1480 milliárd forintnyi értéket képviselnek a futó projektek és 4130 milliárdot a leszerződött kötelezettségvállalások.
Úgy ítélte meg, az elmúlt nyolc évben közvetlen gazdasági cél nélkül zajlott az EU-pénzek elköltése. A kis- és középvállalkozásokhoz eddig mindössze 13 százalék jutott el a keretből. „Félő, hogy a rendkívüli időveszteség forrásvesztéshez, az elkövetett közbeszerzési szabálytalanságok pedig támogatás-visszafizetésekhez vezethetnek” – tette hozzá.
Egyidejűleg kilátásba helyezte az európai uniós forrásokat kezelő hazai intézményrendszer „teljes felforgatását”. A már zajló jelentős átszervezéseket, szervezeti összevonásokat azzal indokolta, hogy gyorsabb, egyszerűbb és olcsóbb rendszerre van szükség a pályázat- és támogatáskezelésben. Nyomatékosan felhívta a figyelmet arra, hogy a megújuló rendszerben a döntés és a felelősség közel kerül egymáshoz