Mintegy 5 ezren részesülnek támogatott üdülési csekkben  Hajdú-Bihar megyében

Belföld - 2009-05-27
A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány kuratóriuma döntött az idei támogatott üdülési csekkek pályázati odaítéléséről. A több mint 63 ezer támogatott ember 12 ezer hazai szolgáltatónál használhatja fel az üdülési csekkjét üdülésre, pihenésre, kikapcsolódásra. Hajdú-Bihar megyében mintegy 5 ezren részesülnek támogatott üdülési csekkben, közel 160 millió forint összegben – mondta el az MSZP Hajdú-Bihar Megyei Területi Szövetségének elnöke.

Dr. Oláh Lajos hozzátette, az üdülési csekk az állam szociális gondoskodásának azon formája, amely egyre népszerűbb mind a vevők mind a felhasználók számára, a munkavállalókkal való szolidaritást fejezi ki.

 

Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány saját gazdálkodásának eredményéből minden évben támogatást biztosít a szociálisan hátrányos helyzetben élők üdüléséhez. Ebben az évben - országban összesen – több mint 63.000 alacsony jövedelmű honfitársunk részesülhetett támogatott üdülés csekkben.

 

Az idei támogatott üdülési csekkek pályázati odaítéléséről a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány kuratóriuma döntött. Az alapítvány által kiírt pályázatokra az alacsony jövedelmű nyugdíjasok, fogyatékossággal élők, legalább két kiskorú gyermeket nevelő munkavállalók, valamint szakiskolai tanulók nyújthattak be kérelmet február 15. és április 30. között. Az alapítvány összesen 1,4 milliárd forinttal járult hozzá a támogatáshoz, ehhez jött még a magánszemélyek és a partner szervezetek 800 millió forintos hozzájárulása.

 

A pályázó nyugdíjasokat az alapítvány 752 millió, a munkavállalók 474 millió, a fogyatékossággal élők 123 millió, a szakiskolai tanulók pedig 100 millió forintos támogatási összeggel segítette. Így összesen 2,2 milliárd forintot érő üdülési csekkhez juthattak a nyertes pályázók.

 

 A több mint 63 ezer támogatott ember 12 ezer hazai szolgáltatónál használhatja fel az üdülési csekkjét üdülésre, pihenésre, kikapcsolódásra. A pályázat eredményéről értesítést csak azok kapnak, akik támogatásban részesültek. A pályázók a 06-1-248-2150 telefonszámon - adóazonosítójuk beütésével - automata útján is értesülhetnek arról, részesültek-e támogatásban vagy sem.

 

A kedvezményes üdülési csekkrendszer 1998 óta működik Magyarországon. A kedvezményes üdülési csekk kizárólagos kibocsátója, forgalmazója és védjegytulajdonosa hazánkban a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány. A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítványt 1992-ben hozta létre a Kormány és hat szakszervezeti konföderáció. Feladata egyrészt a kedvezményes üdülési csekkrendszer működtetése, másrészt az alacsony jövedelmű és szociálisan hátrányos helyzetű munkavállalók, nyugdíjasok és családtagjainak üdülési és pihenési lehetőségének támogatása.

 

Magyarországon mind a csekkvásárló gazdálkodó szervezetek, mind a felhasználó magánszemélyek számára a minimálbér értékéig (2008-ban 69 000 Ft) a törvény adó- és járulékmentességet biztosít. Jelenleg a szociálisan rászorultak részére nyújtott alapítványi támogatás reálértéken is jelentősebb, mint a korábbi közvetlen költségvetési támogatás volumene.

 

2006-ban 824 ezer, 2007-ben 1,2 millió magánszemély rendelkezett kedvezményes üdülési csekkel, míg 2008. év végére ez a szám eléri a két millió főt. A növekedés látványos üteme azt támasztja alá, hogy az állam szociális gondoskodásának e formája egyre népszerűbb mind a vevők mind a felhasználók számára.

 

1998-ban még csak szállásra és a szálláshelyen biztosított szolgáltatásokra lehetett felhasználni a kedvezményes üdülési csekket. Az elfogadóhelyek száma és az üdülési csekkel fizethető szolgáltatások köre 2005 óta jelentősen kibővült. Jelenleg több mint 10 000 elfogadóhely 15 000 szolgáltatását lehet üdülési csekkel fizetni, amelyek 17 féle szolgáltatási lehetőséget fednek le.

 

 

 

 

Ma Magyarországon egyre jelentősebb szerepe van a belföldi turizmusban a kedvezményes üdülési csekknek. A szálláshelyeken beváltott üdülési csekkek arányának növekedése jelzi, hogy a kedvezményes üdülési csekk mára a belföldi turizmusban meghatározó nagyságrendet ért el.

 

Az Alapítvány 2008. január elsején vezette be az üdülési csekk plusz akcióját. Azok a szolgáltatók tartoznak ide, akik a meghirdetett szolgáltatáson túl valamilyen plusz kedvezményt is felajánlanak (pl: üdvözlő italt, vagy fürdőbelépőt, vagy egyéb térítésmentes szolgáltatást).

Dr.Oláh Lajos sajtóközleménye