Október 15-től : új pályázatok

Belföld - 2008-10-15

Októberben indulnak az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) vidéki térségek fejlesztésével kapcsolatos intézkedései, amelyek nyomán több mint 200 milliárd forintnyi forrás fordítható a vidéki életminőség javítására.Ez minőségi változást hozhat a vidéki kistérségek fejlődésében, ugyanis eddig soha nem látott mértékű forrás elkülönítése történt meg annak érdekében, hogy fejlődjenek a vidéki mikro- és turisztikai vállalkozások.

Jelentős pénzeszközök állnak majd rendelkezésre a falumegújítási és helyi örökségvédelmi programok végrehajtására is.

 

Pályázati kiírások:

A támogatás formája: vissza nem térítendő támogatás.

Mikrovállalkozások létrehozásának és fejlesztésének támogatása

Támogatás célja: A vidéki térségekben alapított új, illetve működő mikro-vállalkozások beruházásainak és műszaki-technológiai fejlesztéseinek támogatása, annak érdekében, hogy a vállalkozói aktivitás, a versenyképesség, az innovációs képesség fejlődjön. A program fontos eleme a régi munkahelyek megtartása, újak létrehozása és a gazdasági szerkezet átalakításának elősegítése.

Támogatható tevékenységek: Gép és technológia beszerzése, Építés, épületgépészet-kialakítás,- felújítás és korszerűsítés, és ingatlanhoz kapcsolódó infrastrukturális fejlesztés, Projektek előkészítését segítő tanácsadói szolgáltatások igénybevétele, Minőség- és környezetirányítási rendszerek, szabványok bevezetése

A támogatás mértéke:

a) hátrányos helyzetű területen megvalósuló fejlesztés esetén az összes

elszámolható kiadás 65%-a;

b) egyéb területen megvalósuló fejlesztés esetén az összes elszámolható kiadás 60%-a.

Támogatás igénybevételére jogosult azon természetes személy, aki vállalja, hogy a támogatás megítélését követően az első kifizetési kérelem benyújtásának időpontjáig egyéni vállalkozóként nyilvántartásba veteti magát, és tevékenységét ekként végzi.

 

Turisztikai tevékenységek ösztönzése

Az intézkedés célja: A helyi turisztikai szolgáltatások bővítése és minőségének fejlesztése révén a települések vendégfogadó-képességének és egyéni arculatának erősítése. A mezőgazdasági termelés és helyi értékesítés összekapcsolása a falvak turisztikai kínálatával, a falusi értékek megőrzése és hasznosítása. Minőségi szolgáltatásokat nyújtó falusi szálláshelyek létrehozása, a már működő szálláshelyek és szolgáltatások felújítása, korszerűsítése és fejlesztése, valamint a piacra jutás segítése a marketing fejlesztésével. Az intézkedés célja továbbá a térség turisztikai vállalkozások, szolgáltatók együttműködésének támogatása, az ehhez szükséges informatikai fejlesztések, minősítési, minőségbiztosítási szabványok bevezetésének ösztönzése.

Támogatás mértéke, ha az ügyfél:

a) természetes személy, mikro, kis-, és középvállalkozás:

aa) a fejlesztést hátrányos helyzetű területen valósítja meg, akkor az összes

elszámolható kiadás 65 %-a;

ab) egyéb területen az összes elszámolható kiadás 60 %-a;

b) települési önkormányzat, települési kisebbségi önkormányzat, önkormányzati

társulás, egyházi jogi személy, non-profit szervezet esetén:

ba) amennyiben a beruházás az ügyfél közhasznú tevékenységének ellátásához

köthető az összes elszámolható kiadás 100 %-a;

bb) amennyiben a beruházás az ügyfél nem közhasznú tevékenységének ellátásához

köthető és hátrányos helyzetű területen valósul meg az összes elszámolható kiadás 65 %-a;

bc) amennyiben a beruházás az ügyfél nem közhasznú tevékenységének ellátásához

köthető az összes elszámolható kiadás 60 %-a.

 

Pályázhat: természetes személy, mikro-, kis-, és középvállalkozás, települési önkormányzat, kisebbségi önkormányzat illetve önkormányzati társulás, non profit szervezet és egyházi jogi személy.

 

Vidéki örökség megőrzése és korszerűsítése

Az intézkedés célja: Az intézkedés célja a falvak településképének és környezetének javítása, az épített, természeti és kulturális örökség és helyi identitás megőrzése, megújítása, a termékértékesítés infrastrukturális feltételeinek javítása.

A támogatás mértéke az összes elszámolható kiadás 100 %-a.

Pályázhat: települési önkormányzat, települési kisebbségi önkormányzat, önkormányzati társulás, amelynek a fejlesztéssel érintett település a tagja, valamint székhellyel, illetve telephellyel rendelkező nonprofit szervezet, valamint egyházi jogi személy.

 

Falumegújítás- és fejlesztés

A támogatás célja a településkép, a vidéki lakókörnyezet és a közösségi terek, közterületek állapotának javítása, valamint a helyi piacok létrehozásának és fejlesztésének támogatása

A támogatás mértéke az összes elszámolható kiadás 100 %-a.

Pályázhat: települési önkormányzat, települési kisebbségi önkormányzat, önkormányzati társulás, melynek a fejlesztéssel érintett település a tagja, továbbá székhellyel vagy telephellyel rendelkező nonprofit szervezet, valamint egyházi jogi személy.