Összefogás van kialakulóban a közszférában: a rendvédelmi dolgozók mellé felsorakoznak az orvosok, pedagógusok. Ha továbbra sem sikerül megállapodni a kormánnyal, a tiltakozás és a törvényes keretek között zajló, de a kormány számításait keresztülhúzó akciók a 2014-es választásokig folytatódhatnak -- nyilatkozta a hvg.hu-nak Vincze Tibor, a Rendészeti és Közigazgatási Dolgozók Szakszervezetének (RKDSZ) elnöke
Felismerték, hogy kizárólag összefogással érhetnek el eredményt. Jelenleg gőzerővel folyik a teljes közszféra leépítése, mindenkinek észre kell vennie, hogy ha nem ma, akkor holnap ő van soron – mutatott rá a szakszervezeti vezető.
A hogyan tovább kérdésre Vincze Tibor határozottan kijelentette: ha nem sikerül megegyezésre jutniuk, a legvégsőkig tiltakozni fognak, ha kell, egészen 2014-ig. Utóbbi esetben tiltakozássorozatuk utolsó mozzanata a szavazófülkékben fog lezajlani. Újabb „fülkeforradalom” lesz, de nem úgy, ahogy a jelenlegi kormány gondolja. Hangsúlyozta, olyanokra fognak voksolni, akik hajlandóak szóba állni szavazóikkal.
Vincze szerint az utcai demonstrációk figyelmeztető jellegűek arra hívják fel a figyelmet, hogy a kormány tervei nem jók. Vannak azonban más törvényes eszközeik is, melyeket szükség esetén meglépnek. Az RKDSZ elnöke példaként említette, hogy az országhatárainkon egy átkelés tarthat öt percig is, de ha a kollégák minden jogszabályt betartanak, egy jármű átléptetése akár negyvenöt percet is igénybe vehet. Említette, hogy egy egyszerű közúti ellenőrzés eltart körülbelül tizenöt percig, de ha körültekintően intézkednek, akkor minden autónak meg kell állnia az érintett úton. Sajnálatos, ha egy várakozó sorban órákig kell állni, de első a közbiztonság.
Vincze Tibor közölte, a rendőröket nem köti jogszabály arra nézve, hogy kit mekkora összegre kell bírságolni, így az állampolgároknak is jól fog esni, ha a kötelező feljelentéseken kívül, csak figyelmeztetni fognak mindenkit. Ez utóbbi a büdzsének 15 milliárd forintos kiesést eredményezne. Ha kell, az országban egyszerre száz helyen fognak félpályás útlezárásokat szervezni. Továbbá megemlítette a velük szolidaritást vállalókat, akik a hagyományos, jól bevált sztrájkot veszik majd elő, hogy a segítségükre siessenek.
A szakszervezeti vezetö szerint a kormány intézkedései egy pozitívumot mindenképp hoztak: az ország megosztottsága megszűnni látszik. Példanélküli összefogás van kialakulóban -, mely alkalmas lehet arra, hogy a kormány kétharmadát 2014-ben „egy nyolcaddá” zsugorítsa, ha a jelenlegi helyzet nem változik, s minden úgy megy tovább, mint eddig.