Ötpárti egyetértés a zöld zacskó program kapcsán

Belföld - 2008-04-23

A Környezetvédelmi Bizottság egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találta Oláh Lajos törvényjavaslatát

Magyarországon naponta 1 300 000 szatyor kerül forgalomba.

Egy műanyag szatyrot átlagosan 20 percig használunk.

Egy hagyományos szatyor lebomlási ideje 300-400 év.

Ötpárti egyetértéssel általános vitára alkalmasnak találta Oláh Lajos biológiailag lebomló bevásárlószatyrokról szóló törvényjavaslatát a Parlament Környezetvédelmi Bizottsága. A szocialista képviselő szerint ez az előremutató kezdeményezés elérheti, hogy a Zöld Zacskó Programban foglalt szabályozást uniós szintre emeljék.

 

Egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találta a Parlament Környezetvédelmi Bizottsága a biológiailag lebomló bevásárlószatyrokról szóló törvényjavaslatot, amelyet Oláh Lajos, a Magyar Szocialista Párt bizottsági tagja és a párt Országos Környezetvédelmi Ügyvivője nyújtott be a civilekkel és az áruháláncokkal folytatott egyéves egyeztetés-sorozat után idén április elején. A törvénytervezet értelmében 2009-től az áruházak alapesetben kizárólag lebomló bevásárló-reklámtáskákat használhatnak, de abban az esetben, ha továbbra is műanyag szatyrokat adnak át, vállalniuk kell, hogy 80 %-ban visszagyűjtik azokat vásárlóiktól. Ezzel a passzussal a törvény biztosítja az Európai Unió által megkövetelt versenysemlegességet is.

 

A képviselő szerint Magyarország a műanyag bevásárló-reklámtáskákra kivetett darabalapú termékdíjjal megtette ugyan az első lépéseket a sokszor ingyenesen osztogatott reklámszatyrok visszaszorítása érdekében, de ez nem érte el a kívánt hatást. Abból kiindulva, hogy a szatyrok használatának elterjedtségét befolyásolni a közeljövőben, illetve középtávon nehezen lehet, a környezetbarát alapanyagok felhasználásának ösztönzése tűnik a legjobb és leginkább előremutató megoldásnak.

 

Dr. Oláh Lajos arra a felvetésre, miszerint az Európai Unió jogrendszerébe elviekben nem illeszkedik a javaslat, azt felelte, hogy a korábban Franciaországban „elvérzett” hasonló jellegű törvénnyel ellentétben a magyarországi nem tilt, hanem szigorú feltételeket szab. A szabad piaci működést és versenysemlegességet nem befolyásolja, ugyanis továbbra is lehet szennyező műanyag szatyrokat árulni a boltokban, ebben az esetben azonban a boltnak vállalnia kell, hogy 80 %-ban visszagyűjti azokat a vásárlóktól.

 

 

 A képviselő kiemelte, hogy a világ minden felén hasonló módszereket alkalmaznak: Indiában utcai jelzőtáblák figyelmeztetnek arra, hogy tilos a szennyező műanyag zacskó használata, de például a kevésbé fejlett Ugandában is betiltották a műanyag szatyrok használatát és a közeljövőben Kína és Ausztrália is hasonló eszközökhöz folyamodik.

 

Dr. Oláh Lajos levélben értesítette javaslatáról Stavros Dimast, az Európai Bizottság környezetvédelmi biztosát, illetve az Unió környezetvédelmi minisztereit is, mert bízik abban, hogy az Unió felismeri az egyetlen helyes irányt, és képes saját jogrendszerén is változtatni annak érdekében, hogy megtegyük az első lépéseket a környezettudatos gondolkodás elterjesztése és környezetünk védelme érdekében. A képviselő júniusban személyesen is találkozik Stavros Dimas-szal, hogy tárgyaljanak a szabályozás uniós szintre való emelésének lehetőségeiről.