Political Capital: a szélsőjobb elsősorban a kelet-európai demokráciákra jelenthet veszélyt

Belföld - 2012-03-01

- A Political Capital szerint a szélsőjobboldal továbbra is elsősorban a kelet-európai demokráciákra jelenthet veszélyt, amelyekben a gyorsan változó közhangulat sokkal inkább képes megrendíteni a demokratikus rendszer stabilitását.

    Az elemző intézet közleményében az úgynevezett jobboldali extremizmus indexének legfrissebb adatait ismerteti, s ebben Magyarországról szólva megállapítja: itt különösen erős a politikai intézményekbe vetett bizalom változékonysága, ami szélsőségességbe csaphat át.

    A Political Capital elemzése szerint a Fidesznek kormányzása kezdetén kiváló lehetősége lett volna a "hazai közvélemény mérséklésére, a demokratikus attitűdök megszilárdítására és egy valódi konszolidációra", ám  - mint fogalmaznak - a kormánypárt ezt a lehetőséget "eljátszotta".

    Az intézet munkatársai egyebek mellett cáfolják, hogy a szélsőjobboldal iránti társadalmi kereslet összefüggésben állna a gazdasági válsággal, az intézet szerint ugyanis ez a fogékonyság ennél mélyebb okokra visszavezethető vissza, nevezetesen arra, hogy a szélsőjobboldali eszmék ott bizonyulnak a legvonzóbbaknak, ahol korábban tartósan diktatórikus vagy autoriter politikai rendszerek formálták a társadalom karakterét.

    Kiemelik: a kelet- és dél-európai országokban továbbra is jóval magasabb a szélsőjobboldali eszmék iránti kereslet, mint Nyugaton, a társadalmi szélsőjobb kiterjedtsége pedig továbbra is elsősorban a kelet-európai demokráciák esetében jelenthet kockázatot. Nyomatékosítják emellett, hogy - a 2010-es magyarországi adatfelvétel alapján - a 16 év feletti lakosság 48 százaléka szélsőségesen előítéletes, 20 százalékuk rendszerellenes, 32 százalékuk jellemezhető erős jobboldali értékorientációval, és 19 százalékukat jellemzi erős félelem, bizalmatlanság vagy pesszimizmus.

    Tanulmányuk szerint a szélsőjobboldali eszmék iránti igény a Jobbik szavazótáborában a legerősebb, itt csaknem 30 százalék, a Fidesz és az MSZP szavazótáborában ennél lényegesen alacsonyabb: 10, illetve 5 százalék. A Jobbik szavazói között a legmagasabb az előítéletesség, a rendszerellenesség és a pesszimizmus - hangsúlyozzák, megjegyezve, hogy a jobboldali értékorientáció pedig a Fidesz szavazói körében a legmagasabb. Hozzáteszik ugyanakkor azt is, hogy a szocialisták táborában is feltűnően magas az előítéletesség, ennek mértéke nem marad el jelentősen a Jobbik szavazóiétól, ráadásul magasabb, mint a Fidesz szimpatizánsai között.

    A Political Capital Institute indexével a társadalom szélsőjobboldali ideológiákra és politikai üzenetekre fogékony csoportjának, vagyis az intézet által "attitűd-szélsőségeseknek" nevezett réteg kiterjedtségét, valamint jellemzőit vizsgálja.     Tanulmányukban hangsúlyozzák, a társadalmi szélsőjobb nem egyenlő a politikai szélsőjobbal, és az attitűd-szélsőségesek csoportja sem azonos a szélsőjobboldal szavazóinak körével. Előbbiek jelentősebb része ugyanis más pártok szavazótáborában található, vagy nem szavaz. A vizsgált csoport politikai jelentőségét az adja, hogy attitűdjeik alapján fogékonyak lehetnek a szélsőjobboldal üzeneteire, így "elcsábíthatóak" a szélsőjobboldali politikai erők által - fejtik ki.

   Az intézet a Friedrich Ebert Stiftung támogatásával készítette tanulmányát.