Tisztelt Kitüntetettek, kedves Vendégeink!
A nemzeti ünnep és a magas állami kitüntetések egymás fényét növelik. Hiszen ilyenkor a köztársasági elnök a ceremónián keresztül mint a magyar nemzet egységének a megtestesítője Magyarország megbecsülését fejezi ki önöknek, és a nemzet háláját rója le az alkotóknak.
Önök úgy vannak itt jelen, mint a nemzet díszei, akiknek ateljesítménye az egész országot minősíti. Önök okot adnak nekünk azönbecsülésre, és ezt köszönettel vesszükA március 15-i kitüntetések úgy alakultak, hogy ilyenkor a művészeti és tudományos teljesítményeket ismerünk el. Háromfajta kitüntetés is kiadásra kerül, Kossuth-díj, Széchenyi-díj és a legmagasabb állami kitüntetések, de ahogy én néztem a névsort, tulajdonképpen ez nem jelent rangsort. Lehetne kicserélni, és ugyanazért a teljesítményért Kossuth-díjat, Széchenyi-díjat vagy állami kitüntetést adni.
Voltaképpen ez a három díj azt a könnyebbséget jelenti az előterjesztőnek, hogy három különböző grémium válogat a jelöltek sokaságából, és így valóban nagyon reprezentatív kitüntetési névsor kerül az elnök elé. Hogyha megnézzük, hogy milyen sokan vannak most is ebben a körben, több mint kétszázan részesülnek ez alkalommal kitüntetésben, engem valóban örömmel töltött el az itt látható a bőség, a teljesítményeknek ez a sokasága, és az, hogy valóban, milyen nagy az a kör, amelyből meríteni lehetett, milyen nagy az a teljesítmény, amelyet a nemzet felmutat. És arra is gondoltam, hogy itt ugyan kétfajta teljesítményt ismerünk el, egyrészt tudományos, másrészt művészeti teljesítményt, de ezeket nem lenne helyes szétválasztani. Ahogy Goethe mondta, aki a művészetet és a tudományt birtokolja, az a megismerés, vagy a belátás legmagasabb fokára jut el. Ez az egység nagyon fontos. Nagyon fontos egységben látni a művészetet és a tudományt mint a magyar kultúrának a megtestesítését.
És hogyha ezt ünnepeljük most az önök kitüntetésével, van két olyan kérdés, amelyet nem szeretnék megkerülni, és nem is szabad szerintem ezeket megkerülni. Az egyik az, hogy az önök teljesítménye valóban a magyar tudománynak és a magyar művészetnek a csúcsa, ezek a legnagyobb teljesítmények. No de hogy viszonylik a kultúrának, tudománynak, művészetnek ez a rétege az ország általános kulturális állapotához, műveltségi és erkölcsi szintjéhez? Vajon idén, pont a Reneszánsz évében, nem jut-e eszünkbe, hogy most van egy udvari kultúra, a maga behozott, nagyszerű zártságában, és hol van a többi, úgymond alatta? És arra szeretnék most emlékeztetni, hogy ne feledkezzünk meg ilyenkor, a csúcsokat ünneplésekor sem arról, hogy ezek nem jöhetnek létre, hogyha nincs biztos alap. Ne feledkezzünk meg a kisiskolákról, az általános iskolai tanárokról és tanítókról, és ne feledkezzünk meg a gimnáziumokról. Hiszen anélkül nem lehetne eljutni ilyen magasra, és nem lenne közönsége az önök művészetének és az önök tudományának. Ne feledkezzünk meg arról a sok száz emberről, aki évtizedek óta önzetlenül gondozza és keresi a tehetségeket. Nemrég volt egy konferenciája a tehetségkutatóknak, ez a legnagyobb magyar civil mozgalom, ahol akadémikusoktól kezdve az általános iskolai tanárokig együttműködnek a tehetségek felfedezésében és gondozásában, és segítik őket, hogy eljussanak majd egyszer azokig a díjakig és a mögötte lévő teljesítményig, amelyet önök képviselnek.
A másik, amit szintén szóvá kell tenni ebben a körben, az a művészeti oktatás. Hiszen ha egy a tudomány és a művészet, nem szabad elfeledkezni arról, hogy milyen hihetetlen szerepe van a művészeti oktatásnak abban, hogy valóban kreatív, asszociációkra képes elméket neveljünk ki. Kodály Zoltán is szóba kerülhet itt, valamint az ő a művészeti nevelésre kidolgozott programja, hiszen ő volt az, aki a Kossuth-díjat nagyon sokszor hitelesítette, kétszer is kapott Kossuth-díjat. Használjuk fel ezt az alkalmat, az önök elismerését, hogy minderre emlékezzünk.
A másik pedig, ami általában minden kitüntetésnél eszembe jut, hogy ezek a teljesítmények, legyen szó bármilyenről, mindig egyetemes emberi teljesítmények, nagyon nagy emberi teljesítmények. A művészetnek és a tudománynak azonban megvan a maga elég konkrét kánonja, amihez mérni lehet a teljesítményeket, főképpen a tudományban. Nem is tudnánk értelmezni ezt a tudományt a globális mércék nélkül, most már világtudományról és világművészetről beszélgetünk a maga standardjaival. Ez a kitüntetés azonban a magyar tudomány és a magyar művészet kitüntetése. Hogyan viszonylik ez a kettő egymáshoz? És most nem mennék bele azt keresni, hogy lehetséges-e e stílusjegyek alapján magyar művészetet meghatározni, ahogy Fülep Lajos tette, vagy mitől magyar például egy magyar matematikai iskola. Nem, hanem arról szeretnék beszélni, hogy a magyar tudománynak és a magyar művészetnek a körébe mindazok tartoznak, éljenek bárhol és legyenek bármilyen állampolgárok, akik a magyar tudományos és művészeti közösség tagjainak tudják, érzik és vallják magukat. Ez nagyon fontos, hiszen jól tudjuk, hogy a Magyar Tudományos Akadémia tagjai közül egyharmad külső tag, tehát olyan magyar, magát magyarnak valló tudós, aki nem Magyarországon működik, nem is magyar állampolgár, de magát magyarnak vallja.
Ez nagyon fontos iránymutató előttünk, pont most, amikor a magyar nemzet egységét úgy próbáljuk fenntartani és képviselni, hogy a kulturális nemzet koncepcióját valljuk, és magam mint elnök mindenhol ezt ismertetem és igyekszem elismertetni. Gondoljunk arra, hogy kulturális nemzet, a magyar nemzet úgy áll össze, hogy a történelme, nyelve, kultúrája azonos, és ez adja az identitását. Ilyenkor tehát, amikor a magyar kultúra, a magyar tudomány és a magyar művészet kiemelkedő teljesítményeit ünnepeljük és díjazzuk, ilyenkor gondoljunk arra is, hogy ez a tudomány és ez a művészet nincsen országhatárok közé szorítva.
Engedjék meg, hogy kifejezzem itt, még a díjak átadása előtt is összességében a nagyrabecsülésemet önöknek, abban a hitben, hogy itt önök is reprezentálnak, nem csak én. Önök reprezentálják azokat a közösségeket, amelyekből jöttek, azokat a tudományos műhelyeket, azokat a művészeti iskolákat, amelyeket képviselnek, és az önöknek szóló kitüntetés nyilván e közösségeknek is szól. Kérem kedves vendégeinket is, hogy gondolják meg mindezt, és használjuk ki ezt az alkalmat a valóban felhőtlen örömre, hiszen ez ilyen alkalom.
Kossuth- és Széchenyi-díjak, valamint a Magyar Köztársasági Érdemrend kitüntetéseinek ünnepélyes átadásán az államfő hangsúlyozta: személyében, a nemzet egységének megtestesítőjeként az egész ország nagyrabecsülését fejezi ki, a nemzet háláját rója le az alkotóknak.
Köszönöm szépen!
A március 15-i nemzeti ünnep alkalmából odaítélt elismeréseket az államfő Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke társaságában nyújtotta át.
A Kossuth-díjat kapták:
Baranyi Ferenc költő, író, műfordító
Blaskó Péter színművésze (A díjat nem vette át.)
Elek Judit filmrendező, író, dramaturg
Fajó János festőművész, grafikusművész, szobrászművész, környezettervező
Fischer Ádám, karmester, a Magyar Állami Operaház főzeneigazgatója
Horváth Kornél ütőhangszeres előadóművész
Jeles András rendező
Kerényi Miklós Gábor a Budapesti Operettszínház igazgató-rendezője
Kertész Ákos forgatókönyvíró, dramaturg
Kiss János balettművész, a Győri Balett igazgatója
Koncz Zsuzsa előadóművész
Kovács Péter festőművész
Kútvölgyi Erzsébet színművész
Lukács Gyöngyi, az Operaház magánénekese
Máthé Tibor operatőr
Pogány Judit színművész
Rába György író, költő, műfordító
Ránki Dezső zongoraművész, a Liszt Ferenc egyetem docense
Szenthelyi Miklós hegedűművész, a Liszt Ferenc egyetem docense
Szirtes Ági színművész
Utassy József költő
Varga Levente építészmérnök, az Atlant Épülettervező Kft. ügyvezetője
A Széchenyi-díjat kapták:
A Széchenyi-Nagydíjat Lovász László, Állami-díjas matematikus, az MTA tagja, az ELTE Matematikai Intézetének egyetemi tanára kapta.
Bónis Ferenc zenetörténész
Gergely Pál a debreceni orvosi egyetemi centrum tanára
Gerő András történész, az ELTE bölcsészettudományi kar tanára
Gerszi Teréz művészettörténész, a szépművészeti múzeum főmúzeológusa
Hetényi Magdolna geokémikus, a szegedi egyetem természettudományi karának tanszékvezető tanára
Horváth Adrián építőmérnök, a FŐMTERV Zrt. szerkezettervezési igazgatója
Kálmán Erika vegyészmérnök, az MTA kémiai kutatóközpontjának igazgatója
Kenyeres Zoltán irodalomtörténész, az ELTE bölcsészettudományi kar tanára
Kiefer Ferenc nyelvész, az MTA nyelvtudományi intézete ny. kutatóprofesszora
Kovács László a debreceni egyetem orvosi centrumának tanára
Nagy Ferenc a biológiai tudomány doktora, az MTA szegedi biológiai központjának igazgatóhelyettese
Schipp Ferenc a matematikai tudomány doktora, az ELTE Informatikai Kara egyetemi tanára
Schuler Dezső a Semmelweis egyetem orvostudományi karának II. sz. Gyermekgyógyászati Klinika ny. egyetemi tanára
Szentes Tamás közgazdász, a Közgáz egyetemi tanára
Szirmai Viktória szociológus, a Kodolányi János Főiskola tanszékvezető egyetemi tanára
Vámos Tibor villamosmérnök, az MTA számítástechnikai és automatizálási intézet tanácsadója
A Széchenyi-díjat posztumusz Csörgő Sándor matematikus, az MTA rendes tagja, a Szegedi Tudományegyetem tanszékvezető egyetemi tanára kapta.
Középkereszt a Csillaggal (polgári tagozat) kitüntetést kapta:
Erdős Tibor az MTA rendes tagja, Széchenyi-díjas közgazdász
Kende Péter politológus, szociológus
Hargitai Géza Kossuth-díjas hegedűművész
Komlós Péter Kossuth-díjas hegedűművész
Mező László Kossuth-díjas gordonkaművész
Németh Géza Kossuth-díjas brácsaművész
Ormos Mária, Széchenyi-díjas történész, az MTA rendes tagja
Középkereszt (polgári tagozat) kitüntetést kapta:
Berényi Dénes az MTA Atommagkutató Intézet professor emeritusa
Cser László a fizikai tudomány doktora, ELTE TTK egyetemi tanára
Pataki Ferenc az MTA Pszichológiai Intézet Széchenyi-díjas kutatóprofesszora
Pavlics Ferenc, gépészmérnök
Repa Imre orvos, a kaposvári Kaposi Mór kórház főigazgatója
Schéner Mihály, Kossuth-díjas képzőművész
Székely Gábor, a Szerencsejáték Zrt. vezérigazgatója
Ürge-Vorsatz Diána, a Közép-Európai Egyetem (CEU) egyetemi docense