Szorult helyzetben a panelházak lakói – késlekedik a minisztérium

Belföld - 2009-03-25

Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület – több más szervezettel együtt – csatlakozott a Panel Érdekképviseleti Egyesület felhívásához, amely azonnali megoldást sürget a panelben élők élethelyzetének javítása érdekében. Ennek elsődleges feltétele, hogy a 2008. évi Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (ÖTM) által kezelt, már eddig beadott panel és öko pályázatoknál ne késlekedjenek tovább.

A lehető legrövidebb időn belüli elbíráláson túl az is nagyon fontos, hogy a 2009. évi panel pályázatokat haladéktalanul írják ki.

 

A világgazdasági válság hatása a panel lakótelepeken élőket érinti hazánkban a leginkább, tekintettel arra, hogy a lakótelepeken élők jelentős hányada nyugdíjas és egyedülálló szülő, valamint lakáshitellel terhelt fiatal. Emellett az itt élők helyzetét mára tovább súlyosbították a kezelhetetlen és kifizethetetlen fűtési számlák. Támogatás hiányában pedig a lakótelepi közösségek nap mint nap hoznak döntéseket a távhőszolgáltatásról történő leválás előkészítésére, amely – tömeges leválások esetén – a Főtáv számára is komoly problémát jelenthet.

 

A jelenlegi helyzetben különösen aggasztó, hogy a benyújtott – közel fél évvel ezelőtti határidejű – panel pályázatok ügyében nem születik döntés, és az új pályázatok kiírására sem kerül sor. Történik mindez annak ellenére, hogy:

 

-          a panel pályázat támogatása a költségvetést nem terheli, mivel a pályázat utófinanszírozott, a támogatás folyósítása előtt a közteher-befizetés a pályázatok pénzügyi kereteit biztosítja;

-          a szintén súlyos helyzetben lévő építőipar a támogatási döntések meghozatalával azonnali 90 milliárd Ft megrendeléshez juthat, nem is beszélve a munkahelyteremtésről vagy a  közteher-befizetésről.

 

Emellett:

 

-          a pályázat megvalósítása a panelban élőknek nem a leválás törekvését, hanem energia megtakarítást és jövőképet ad, és ezzel a Főtáv további üzemelése biztosítást nyer;

-          a támogatása által a panelban élő társadalmi réteg rezsiköltségei csökkennek, a lakások értéke megnövekszik.

 

Hazánkban közel 900.000 panel és iparosított technológiával épített lakás van, ebből Budapesten közel 260.000, ami több mint 2.000.000 panelban élő lakót jelent. Ennek a lakásállománynak a túlnyomó többsége távhőszolgáltatást vesz igénybe. A lakások energetikai jellemzőiket tekintve korszerűtlenek, műszaki állapotuk (elsősorban gépészet) elöregedett, szabályozatlan és szabályozhatatlan fűtési rendszerrel.