TASZ: az Alkotmánybíróság kiállt a gyülekezési szabadság mellett

Belföld - 2013-02-13

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet fontos, progresszív döntésnek tartja az Alkotmánybíróság (Ab) azon határozatát, miszerint a bíróságnak ezentúl három napon belül kell döntenie és érdemben kell felülvizsgálnia a rendőrség gyülekezési joggal kapcsolatos minden megtámadott határozatát, így azt is, ha a hatáskörének hiányát állapította meg.

Alkotmánybíróság (Ab) kedden kihirdetett határozatával megsemmisítette a Fővárosi Törvényszéknek az LMP tavaly március 15-i rendezvényével kapcsolatos döntését, mert az sértette a békés gyülekezéshez való jogot. Az LMP 2012. március 15-én a Hősök terén kívánt megemlékezést tartani. A bejelentését vizsgáló Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) a hatáskörének hiányát állapította meg, mert aznap a megjelölt helyszínt a Főpolgármesteri Hivatal használhatta. Az LMP a BRFK végzésével szemben bírósághoz fordult, de a Fővárosi Törvényszék azt állapította meg, hogy nincs lehetősége a kérdés érdemi elbírálására.

    A jogvédő szervezet az MTI-hez eljuttatott keddi közleményében az írta: az utóbbi időben kezdett gyakorlattá válni, hogy a Fővárosi Önkormányzat közterület-használati megállapodással, vagy a rendőrség biztonsági műveleti területté nyilvánítással megakadályozta, hogy az állampolgárok fontos közterületeket gyülekezési joguk gyakorlása céljából igénybe vegyenek, és hiába fordulhattak bírósághoz a gyülekezés szervezői, a bírói döntések rendre sok idővel a tervezett rendezvény után születtek meg, és a bírák a beadványokat érdemi vizsgálat nélkül visszautasították.

    A TASZ szerint az Alkotmánybíróság döntése véget vethet ennek az alapjogsértő gyakorlatnak, így az önkormányzatok és a rendőrség mostantól nem vehetik el "mondvacsinált okokkal" a közterületeket a gyűlések szervezői elől. A TASZ példaként említi a Kossuth tér egy részének 2006. október 23-tól hónapokig tartó lezárását, vagy a főváros főbb közterületeinek tavalyi és idei március 15-i kormány általi lefoglalását.

    Közleményükben üdvözölték, hogy az Ab határozata kimondja: a közterületen tartandó rendezvények különösen erős alkotmányjogi védelemben részesülnek, mert a közterületek a véleménynyilvánítás rendeltetésszerű fórumai. Arra is felhívják a figyelmet, hogy a döntés szerint a gyülekezési szabadság kiterjed a nem önkormányzati tulajdonú, valamint a magánkézben lévő, de a nyilvánosság számára szabadon hozzáférhető területekre is.

    A jogvédő szervezet álláspontja szerint ebből az következik, hogy a gyülekezési jog az iskolákra, egyetemekre, bevásárlóközpontokra, várótermekre is kiterjed, és ezeken a helyszíneken még rendőrségi bejelentésre sincs szükség, ugyanakkor a gyülekezés nem gátolhatja meg a rendeltetésszerű működést, és be kell tartani a biztonsági szabályokat és a házirendet.