Törzsvagyont adott zálogba Meggyes idején a város – a számvevőszék szerint

Belföld - 2011-02-02

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) három hónapon át átfogóan vizsgálta az esztergomi önkormányzatnak az elmúlt három esztendőben végzett munkáját.  Az ÁSZ-vizsgálat során fény derült az előző önkormányzat felelőtlen és jogszabályellenes gazdálkodására.

Tétényi Éva polgármester tegnap, a Parlament közelében megrendezett sajtótájékoztatón erre a vizsgálatra hivatkozott. Ami egyelőre még nem nyilvános. Azért nem nyilvános, mert nem hivatalos. Hogy hivatalos legyen, ahhoz jegyzői aláírásra lenne szükség. A város jegyzője azonban – meglehet, hogy a felelősségre vonás elől – eltávozott.

A polgármester a vizsgálat eredményeként közölte az eladósodottság okát: az előző, Meggyes Tamás által vezetett önkormányzat összesen mintegy 20 milliárd forintnyi svájci frank alapú hitelt vett fel. Elmondta, hogy 2007 októberében az önkormányzat kötvényeket bocsátott ki, s ennek céljaként többek között azt jelölték meg, hogy "az adósságrendezési eljárás elkerülése érdekében", majd ezt még ugyanazon év decemberében újra megtették. Az ÁSZ dokumentumából kiderül, hogy 2010-ben több mint 6 milliárd forintot külső forrásból kellett volna bevonni az önkormányzat költségvetésének egyensúlyban tartásához. Ráadásul a legutóbbi kötvénykibocsátást fedező jelzálogot olyan, korlátozottan forgalomképes ingatlanokra jegyezték be, amelyekre nem lehetett volna ezt ráterhelni; ezek között van gyermektábor,kórházi épület, általános iskola, sőt, egy műemlék is: az a Sándor-palota, amelyet az Alkotmánybíróság épületének is szántak.

Az állami felügyelet által elkészített jelentés szerint – fejtette ki a polgármester – „a Szent Miklós Alap, amivel országgyűlési képviselőnk végigkampányolta az országot annakidején, hogy a gyermekek városában milyen jó lenni, egy olyan rövid lejáratú Lombard-hitellel volt leterhelve, amire nem lett volna lehetőség, hogy erre az alapra ezt rátegyék. Mondanom se kell, hogy a 610 millió forintot, miután likviditási gondjaink voltak, a bank leemelte,m tehát jelenleg ez az alap üres.” Emellett az önkormányzati törvénybe ütközik, hogy a legutolsó kötvénykibocsátáskor az önkormányzat törzsvagyonát képező, korlátozottan forgalomképes ingatlanokra is jelzálog került.

A belső ellenőrzés hibáival működő hivatal mára szinte teljesen lebénult.

Esztergom került veszélybe.

A testület többsége által elfogadott válságköltségvetés miatt gyermekeink jövője sincs biztonságban, pedig a térség országgyűlési képviselője még az „Esztergom a gyermekek városa” szlogennel kampányolt. Ezzel szemben a Meggyes Tamás vezényelte frakció által elfogadott 2011-es költségvetés nem szán pénzt a játszóterek és zöldfelületek karbantartására, gondozására, és nem nyújt elégséges forrást a gyermekek étkeztetésére sem, ebből fakadóan az már a jövő héten leállhat. A város közművelődési intézményeinek költségvetését felére csökkentették, ami az ellehetetlenülésüket eredményezheti.

Kérdés, hogy a Meggyes-csoport „minden bajt az új polgármester hibájának felrovó” technikája mellett marad-e elég ideje az olyan, szintén aggályos esetekre, mint például a törvénybe ütköző szemétdíjrendelet módosítása, az országban egyedülállóan alacsony nyereséget termelő városi parkoló cég rendbetétele, a helyi piac működési feltételeinek, vagy a közvilágítás év végéig való finanszírozási lehetőségének megteremtése.

OS