Vagyonőrgyár Magyarországon

Belföld - 2010-11-08
A Vagyonőrök és Biztonsági Őrök Érdekvédelmi Egyesülete (VBÉE) 2006-ban azzal a céllal alakult meg, hogy a szakmabelieket érintő problémákra megoldást találjanak. Az Egyesület és a Szakszervezet megítélése szerint ugyanis a helyzet egyre rosszabb.  Az Egyesületet a bíróság 2007. márciusában hagyta jóvá jogilag, amikor tíz fővel megkezdte működését.

Kimondottan érdekvédelemre szakosodtunk, próbálunk minden jogi és szociális nehézséget leküzdeni. Bár sajnos a tagok száma még 100 fő alatt van, de piramisszerűen terjed a hírünk, így ennek köszönhetően kisebb-nagyobb sikereket könyvelhetünk el magunknak  – mondta Hubay János, a VBÉE elnöke és a Szakszervezet alelnöke.   Számos panasz érkezik ugyan az Egyesülethez és a Szakszervezethez, az illetékesek mégsem tudnak lépéseket tenni, mert a vagyonőrök félnek a következményektől.

 

Az elmúlt időszak egyik sikerének könyvelték el például 18 munkavállaló fizetésének a  behajtását . Az említett vagyonőrök jelezték a Szakszervezet felé, hogy 2,5-3 hónapja nem kaptak fizetést. Bár ezt a csatát megnyerte a szakszervezet, hosszú távon a jogi megoldásban bíznak. A kötelező kamarai tagság (5900Ft/év) ugyanis egy központi kérdés a munkavállalók számára. A Szakszervezet és az Egyesület már két éve lobbizik ezen kötelezettség megszüntetéséért, mivel a Kamarának nincs közfeladatot ellátó jogi tevékenysége. Az Európai Bizottság Belső Piaci Főosztálya pedig már el is marasztalta Magyarországot ebből az ügyből kifolyólag, hiszen a kötelező kamarai tagságot semmi nem írja elő. 

 

Hubay János szerint a másik alapvető problémát a munkaadók és munkavállalók között kialakult viszony jelenti.  Ez egy kényszerszakma, ahol kihasználják az emberek kiszolgáltatottságát, akik bármilyen körülményt el kell, hogy fogadjanak. Magyarország északi régióiban – például Mátészalka környékén – 200-300 forintos órabérét dolgoznak.

 

A munkáltatók kihasználják, hogy túlkínálat van a piacon, és amennyiben nem tetszenek a kínált körülmények, keresnek más személyt egy pozíció betöltésére. Első lépésként az alvállalkozókat kellene jogszerűen megszüntetni. A fővállalkozó kiadja a munkát egy alvállalkozónak, az tovább adja egy másik alvállalkozónak, és az hogy ne maradjon ki a sorból, ő is tovább adja még a megbízást, és a végén a munkavállalónak csak a vállalási ár töredéke marad. A legutóbbi ellenőrzés( OMMF), során a kb. 5000 vagyonvédelmi cégből 1200 kapott büntetést a felsorolt okok miatt. Sajnos mindenki fél a következményektől, így nem mernek a nevüket vállalva jogi úton fellépni  – árulta el Hubay János. 

A Kormány által meghirdetett korrupció ellenes program, és a feketemunka elleni harc semmit nem ér, ha a jog NEM áll a helyzet magaslatán. Az emlékezetes  olaj ügy  után itt a  vagyonőr ügy ! szerintem megelőzve az építőipart is.   2007-ben az akkori igazságügyi miniszter, Takács Albert írt egy előterjesztést, amelyben javasolta a kötelező kamarai tagság megszüntetését. S bár a jelenlegi miniszter Draskovics Tibor is ugyanezt a javaslatot tette a közelmúltban, továbbra sem történt változás. 

 

Jelenleg megközelítőleg 135 ezer ember dolgozik a vagyonvédelem területén, így ez a helyzet családostul 600-800 ezer embert érint Magyarországon.  Idén a 106 ezer Kamarai választásra jogosult személyből mindössze 3,6 százalék élt jogával, és vett részt a szavazáson, amelyet a Kamara érvényesnek minősített.  A Kamara iránti érdektelenség és a vele szembeni bizonytalanság maximális. A vagyonőrök ki vannak szolgáltatva. Ez egy kényszerszakma, ahol ellopják az ember életét, nyugdíjas jövőjét. Bár tudják, hogy mi a probléma, mégsem tesznek ellene semmit.

 

A vagyonőröknek se jogkörük, se megfelelő képzettségük nincs  – mondta Hubay János.  A Magánbiztonsági Dolgozók Demokratikus Szakszervezete  és a VBÉE, ugyancsak megoldásra váró problémának tekinti a túlkínálatot. Az oktatás területén akadnak súlyos problémák: egy 3 napos tanfolyam elvégzése után már megfelelően képzettnek tartanak valakit egy-egy vagyonvédelmi pozíció betöltésére. Az alacsony fizetések miatt azonban sokan több állást is kénytelenek elvállalni, így esetenként a kimerültségből adódóan sem tudnak az elvárásoknak megfelelően teljesíteni.  Vagyonőrgyár működik Magyarországon?  

    Kiadó: Magánbiztonsági Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (MDDSZ)