Válságkezelés: A magyar állam hosszú évek óta jóval többet költ, mint amennyi bevétele van

Belföld - 2009-04-22
Válságkezelés és bizalomerősítás. Ezzel a címmel jelent meg a Bajnai kormány egyéves cselekvési terve. Sorozatunkban részletesen közöljük a programot.

Helyzetértékelés

 

A magyar gazdaság jelenlegi kritikus helyzetét belső és külső okok együtt idézték elő. A magyar gazdaság legnagyobb problémái az egyensúlytalanság, a lassú növekedés és a bizalomhiány. Ezek a problémák szorosan összefüggnek, és egymást erősítik.

 

A magyar állam hosszú évek óta jóval többet költ, mint amennyi bevétele van, és ez mára súlyos egyensúlytalanságot okozott. A költségvetés méretén túl a szerkezete sem ideális: Magyarország a régiós átlaghoz viszonyítva jóval többet költ szociális juttatásokra, az állam működésére és adósságszolgálatra. Az állam mérete és az újraelosztás struktúrája, továbbá a reformok elmaradása miatt eleve alacsony növekedési pályán van az ország.

A túlságosan nagy kiterjedésű állam következtében magas az adóelvonások szintje, ami erőteljesen rontja a hazai termelékenységet és versenyképességet, így alacsony a gazdaság növekedési potenciálja. A növekedés további gátja a foglalkoztatottság rendkívül alacsony szintje, ráadásul a magas adóterhelés miatt magas a feketemunka és a feketegazdaság aránya is, azaz kevesen dolgoznak, és közülük kevesen fizetnek adót. Mindeközben a globális bizalomhiány miatt hazánkban is erős a befektetői bizalmatlanság az állammal és a magánszférával szemben. A tőkepiacok, hitelminősítők, elemzők és befektetők szemében kérdéses, hogy képes lehet-e Magyarország hosszú távon is törleszteni adósságait. Ehhez a három, már önmagában is jelentős belső problémához társult a világgazdasági válság begyűrűzése, amely minden nehézséget tovább élezett.

 

Ezen okok és a világgazdasági válság tehát együttesen idézték elő a jelenlegi gazdasági helyzetet, és tették elkerülhetetlenné az azonnali, határozott változtatást. A helyzet egyértelmű: nincs elvesztegetni való időnk, és nincs más választásunk.

 

Mit kell mindenképpen megakadályoznunk?

 

Ha nem kezdjük meg azonnal a válságkezelést, ha nem változtatunk az állami újraelosztás méretén és szerkezetén, ha nem javítjuk növekedési esélyünket, és nem erősítjük meg az ország iránti bizalmat, minden korábbinál súlyosabb következményekkel kellene szembenézni. Gyors ütemben nőne az államadósság, tovább gyengülne a forint, sok tízezer család számára nehezen finanszírozhatóvá válnának a devizahitelek, csődhullám sújtana egyes ágazatokat, és sok százezer ember megélhetése kerülne veszélybe.

 

Ezért a válságkezelő kormány – amellett, hogy mindenben ellátja feladatát, és maradéktalanul eleget tesz az alkotmányban és jogszabályokban rá rótt kötelezettségeinek – legfőbb célkitűzésének a válság gyors és hatékony kezelését tekinti.

 

Van többség, van program

 

A válságkezelő kormány a parlament felelős többségének támogatásával most kész meghozni azokat a nehéz, sokszor fájdalmas, de mindenképpen szükséges döntéseket, amelyek az ország megerősítését, a magyar családok, munkahelyek és vállalkozások védelmét szolgálják.

A kormány ezzel a céllal alkotta meg a válságkezelő programot – nem pártpolitikai érdekből, hanem az ország megvédésének szándékával.

 

 

Folytatjuk

forrás:

www.kormanyszovivo.hu