Új lehetőségek a méhnyakrák megelőzésében

Egészségügy - 2008-03-11

Tudományos ülés keretében tanácskozott március 10-én Debrecenben több szakmai szervezet a méhnyakrák megelőzésének korszerű lehetőségeiről. A résztvevők fontos feladatuknak tekintik, hogy a lakosságot és a szakmai közvéleményt megismertessék a méhnyakrák megelőzésének legújabb lehetőségeivel.

A szakmai fórumon résztvevők – többek között - a Debreceni Akadémiai Bizottság Onkológiai Szakbizottsága, a Magyar Rákellenes Liga és a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Nőgyógyászati Onkológiai Tanszéke- szerint elsődleges szempont egy általános onkológiai prevenciós szemlélet kialakítása is. Ebben élenjáró szerepet tölt be a Debreceni Egyetem, ahol 2007 óta működik az Orvos- és Egészségtudományi Centrum égisze alatt az erre szakosodott Humán Papillomavírus (HPV) Centrum.

 

A Debreceni Egyetem HPV Centruma megelőző, diagnosztikai és terápiás feladatokat lát el laboratóriumi és képalkotó diagnosztikai, valamint gyógyszeres, műtéti-lézeres és sugárterápiás módszerek segítségével. A centrumban a szakemberek elsődleges és másodlagos prevenciós eljárások alkalmazásával igyekeznek a méhnyakrákos megbetegedések gyakoriságát csökkenteni. Az intézményt felkereső női lakosság olyan komplex ellátásban részesül, mely a nőgyógyászati szűrésen és a HPV vizsgálaton túl széleskörű tanácsadást is magába foglal.

 

A HPV Centrum fontos célkitűzése – a már aktív nemi életet élő női lakosság ellátása mellett – a tinédzserkorú korosztály figyelmének felkeltése, ugyanis ebben a korosztályban a leghatékonyabb a prevenció és az ehhez kapcsolódó életszemlélet kialakítása.