A Közös Agrárpolitika mostohagyermeke: az állattenyésztés

EU - 2010-11-12
Az Európai Parlament plenáris ülésén csütörtökön az állattenyésztés uniós válságáról, és az ágazat megsegítéséről vitáztak Brüsszelben. A téma megtárgyalásának alapját az Európai Bizottság bejelentése adta, miszerint 2,8 millió tonna intervenciós gabonát tesznek hozzáférhetővé takarmányozási célokra.

Tabajdi Csaba európai parlamenti képviselő felszólalásában a globális élelmiszerpiacon jelenleg tapasztalható szélsőséges áringadozások veszélyére, és az árstabilitást célzó intézkedések szükségességére hívta fel a figyelmet, mellyel Dacian Ciolos mezőgazdasági biztos is egyetértett.

 

    A képviselő az ágazat válságának egyik fő kiváltójaként nevezte meg a jelenlegi Közös Agrárpolitika eltorzult támogatási rendszerét, melyre jellemző a szántóföldi növénytermesztés túltámogatása, sajnos az állattenyésztés rovására.  A termelők rossz alkupozíciója, a termékpályán tapasztalható egyenlőtlenségek, és az élelmiszer feldolgozók aránytalanul magas részesedése csak tovább súlyosbítja a helyzetet, amelyek következtében sok álltartó döntött tevékenysége beszüntetése mellett.

 

Tabajdi szerint az európai takarmányellátást nagyban befolyásolja a kontinens fehérjehiánya, melynek következtében erősen függünk a tengerentúli exporttól. Átfogó uniós stratégiára lenne szükség a hazai fehérjenövény termesztés előmozdítására, az állati fehérjék takarmányozási felhasználását pedig újra érdemes lenne megfontolni, különösen a nem-kérődző állatok esetében.

 

A jelenleg érvényes, aránytalanul magas környezetvédelmi és termelési előírások olyan beruházásokra kényszerítik a gazdákat, amelyek soha nem térülnek meg a versenyképesség javulásában, sőt, közvetetten az európai termékek helyzetét rontják a globális árversenyben. Az európai gazdáknak olyan harmadik országokból származó importtermékekkel kell versenyezniük, amelyeket kevésbé szigorú termelési, állatjóléti és környezetvédelmi szabványok szerint állítanak elő. Így értelemszerűen a termelési költségeik is alacsonyabbak. Ezt az igazságtalan helyzetet orvosolni kell, célszerűen úgy, hogy az importált árukkal szemben is az európaival megegyező követelményeket támasztunk  - zárta felszólalását Tabajdi Csaba.