A vízummentesség megkönnyíti a kapcsolattartást

EU - 2010-12-15

Örömteli, hogy a vízumliberalizációnak köszönhetően nőtt az Európai Unió területére beutazók száma Szerbiából és Macedóniából - mondta az EU vízumpolitikájáról rendezett  parlamenti vitában Göncz Kinga. A szocialista EP-képviselő szerint tájékoztató kampányokkal, az emberkereskedelem elleni hatékonyabb fellépéssel megakadályozható, hogy a nyugat-balkáni országokból menedékkérők érkezzenek a tagállamokba.

     Szerbia és Macedónia vízummentességét tavaly nagy többséggel támogatta az Európai Parlament, mert a szabad utazás közelebb hozza egymáshoz az országokat, és megkönnyíti a kapcsolattartást az emberek között. Mindkét ország komoly erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy megfeleljenek az elvárásoknak, és polgáraik engedély nélkül utazhassanak az EU területére. Bíztató jel, hogy a politikai erők együtt tudtak működni a cél érdekében  - mutatott rá felszólalásában Göncz Kinga, örömtelinek nevezve, hogy az elmúlt időszakban nőtt a két országból beutazók száma az EU területére.

 

A Nyugat-Balkánról a tagállamokba érkezett menedékkérők többnyire az emberkereskedők áldozatai, olyan félrevezetett emberek, akiket tájékoztatni kell a vízummentesség nyújtotta lehetőségekről - fejtette ki Göncz Kinga válaszul a szerbiai és macedóniai menedékkérők számának hirtelen emelkedését firtató aggodalmakra. Az információnyújtás és az emberkereskedelem elleni határozott fellépés elsősorban az érintett kormányok feladata, és üdvözlendő, hogy Szerbia gyorsan és hatékonyan cselekedett.

 

Az Európai Bizottságnak is felelőssége, hogy segítse ezeket az országokat a szervezett bűnözés, az emberkereskedelem elleni küzdelemben, és ellenőrizze vállalásaik betartását - mondta a képviselő, aki örömét fejezte ki, hogy hamarosan Albánia és Bosznia-Hercegovina polgárai is élvezhetik a vízummentes utazás lehetőségét. Háttér:  Az Európai Parlament az után tűzte napirendjére az Európai Unió vízumliberalizációs rendszeréről szóló vitát, hogy konzervatív képviselők egy csoportja kérdést intézett az Európai Bizottsághoz azt firtatva, mit kíván tenni a szerb és macedón állampolgároktól érkező menedékkérelmek emelkedésének megakadályozására? Az utóbbi időben több tagállam, köztük Belgium, Németország és Svédország fejezte ki aggodalmát a vízumliberalizációs rendszerrel való visszaélések miatt. Cecilia Malmström belügyi biztos a vitában kifejtette, hogy az Európai Bizottság a jövő év első felében teszi közzé a jelentését arról, hogyan élnek a Nyugat-Balkán országai a vízummentesség lehetőségével.