A gázár Európában nem politikai döntés kérdése

EU - 2010-12-22

Bár a politika szereti elhitetni az emberekkel, hogy egy varázsütéssel csökkenti a gázárakat, Európa azonban afelé halad, hogy ez piaci kérdés maradjon  – fogalmazott Herczog Edit az Országgyűlésben kedden. Mindenki számára elérhető, megfizethető és környezetbarát energia kell, összegezte az EP-képviselő az európai energiapolitika kihívásait, melyek a 2011-ben esedékes uniós magyar elnökségre is feladatokat rónak.

     Talán kevesen emlékeznek, hogy az EU harmadik energiacsomagja eredetileg az európai energiapiac liberalizációja címet viselte, ezt Magyarországon talán nehezen ejtik ki a politikusok  – kezdte hozzászólását Herczog Edit a Parlamentben. A képviselő szerint a politika legnagyobb kihívása, hogy bár az energiapolitika nem közösségi politika, a 2015-re egységesülő európai belső energiapiac minden európai fogyasztó, minden tagállam és minden piaci szereplő számára kedvező viszonyokat teremtsen. A gázár Herczog szerint ebben a rendszerben nem politikai, hanem piaci kérdés lesz, a politikának annyi a feladata, hogy a piaci viszonyokat úgy szabályozza, hogy azok a fogyasztói elégedettség irányába hassanak.       A szakpolitikus szerint a szektor tőkevonzása katasztrofális. Mivel a pénzügyi befektetők a spekulációs piacokon kedvezőbb megtérülést találtak, 40-50 éves cégek, hálózatok és termelési módszerek versenyeznek, új kihívók nélkül. A beruházás ösztönzését a jelenleg óriási politikai kockázatok csökkentésével lehetne leginkább javítani. Számunkra a legfontosabb, hogy ne módosítsuk gyakran a vonatkozó törvényeket, figyelmeztette a döntéshozókat Herczog. 

    Stratégiai magyar érdek, hogy Európa előrelépjen az energiaszállító hálózatok és a termelőcégek szétválasztása terén. Ugyanilyen fontos, hogy az állam szerepét csökkentsük az energiapiacon, hiszen nem Magyarország lesz a legerősebb egy 27 tagú belső energiapiac területén. Ezzel javíthatjuk hazánk regionális versenypozícióját is. Komoly kihívó lehet ugyanis a piacát a harmadik energialiberalizációs csomag nyomán fejlesztő régiós vetélytárs, amely korábban lát hozzá a piacot szorító politikai terhek csökkentéséhez.      A képviselő összegezte az magyar elnökség előtt álló kihívásokat is, hiszen a 2011. februári uniós energia csúcsra konkrét javaslatokkal kellene érkeznünk. Herczog szerint a legfontosabb egy uniós energiaügyi főtárgyaló kinevezése, aki egységesen léphet fel Európa nagy beszállítóival, főként az oroszokkal szemben. Ezzel elkerülhetjük, hogy a tagállami különalkukkal egész Európa rosszul járjon. A másik lényeges kérdés, hogy mielőbb véget érjen az európai energiahálózatok, a Nabucco és az észak-déli hálózat kálváriája. A harmadik kérdésként a regionális piacok mielőbbi megalkotását jelölte meg a képviselő.