Az eurózóna egyre mélyebbre kerül, míg Magyarország erősít

EU - 2010-10-05

Az Európai Központi Bank (EKB) növelte államkötvény vásárlását: a frankfurti székhelyű jegybank közölte, hogy 1,38 milliárd euró értékben vásárolt kötvényeket a múlt héten, melyet a megelőző heti 134 millió eurós felvásárlásról emelt meg. Az EKB május 10-én kezdett kötvényvásárlásba, hogy stabilizálja a piacokat, melyket a görög krízis rázott meg.

A portugál államcsőd elleni biztosítás árazása rekordot döntött a múlt héten, miközben az ír kötvényhozam az euró bevezetése óta a legmagasabb szintre emelkedett. Az euróövezet gyenge országai összeroskadnak az államadósság súlya alatt, az Európai Unió (EU) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 750 milliárd eurós csomagja nem oszlatta el a befektetők aggodalmát.

 

Huszonegy hete tart az EKB kötvényvásárlási programja: májusban nagy volumenben vásárolt kötvényeket a központi bank, az első héten 16,5 milliárd euró, a második héten 10 milliárd euró értékben. Július óta a heti vásárlási összeg 100 és 300 millió euró közt ingadozott, a múlt héten újra megugrott a kötvényvásárlási ütem. Ez arra utalhat, hogy az euróövezet egyes országai még közel sem heverték ki a válságot, így nincs ok arra, hogy az adósságválsággal kapcsolatos félelmek gyengülnének.

 

Magyarország előnyben

 

A hazai gazdasággal kapcsolatos félelmek viszont enyhülni látszanak, erre utal, hogy a forint gyengülő tendenciája megfordult, s kitört a 291-276-os sávból az euróval szemben. A magyar CDS-felár (államadósság fizetésének leállására köthető biztosítás) csökken, jelenleg 300 bázispont körül ingadozik, melyre a nyári 350-400 közöttiről csökkent.

 

A piacok bíznak Magyarországban, a kormány felhatalmazása akkora, hogy nem kényszerül kompromisszumokra a fiskális pálya kialakításában. Az ÁKK kötvénykibocsátásainak eredményessége azt mutatja, hogy a piaci finanszírozás jelenleg megoldott, a hozamok a fundamentumok stabilizálódásával csökkennek.

 

Elemzők egybehangzó véleménye, hogy egy hiteles, deficitcsökkentő költségvetés további kedvező hatást gyakorol megítélésünkre.