Barroso: Magyarázatot fogok kérni Orbántól

EU - 2011-01-05

Az Európai Bizottság elnöke José Manuel Barroso a magyar médiatörvény tisztázását kéri Orbán Viktortól a héten esedékes találkozón – írja a Bloomberg. Barroso ripotereknek beszélt Brüsszelben arról, hogy a magyar miniszterelnöknek a szabályozással kapcsolatos a kétségeit is megemlíti.

Egyelőre nincs hivatalos eljárás Magyarország ügyében a médiatörvénnyel kapcsolatban, de komoly és jogi ügyről van szó, amelyet szigorral kell megoldani – mondta szerdán brüsszeli riportereknek José Manuel Barroso , az Európai Bizottság elnöke. Hozzátette, a törvény pontos részleteit fogja kérni Orbán Viktortól a január hetedikén esedékes találkozójukon, s megfogalmazza aggályait is.

 

A médiatörvény Európaszerte ellenállást és aggodalmat váltott ki a politikai és gazdasági szereplőkből, amelyek szerint Magyarország korlátozza a sajtószabadsághoz fűződő alkotmányos jogokat. Több külföldi lap és televízió is kritikával illette a január elsején életbe lépett médiatörvényt, amely éppen egybe esett hazánk uniós soros elnökségének kezdetével.

 

Várnay Ernő egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar Európa-jogi és nemzetközi jogi tanszékének oktatója a Világgazdaságnak korábban azt mondta, többéves jogi procedúra veheti kezdetét abban az esetben, ha az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárás keretében hivatalosan is vizsgálatot kezd a magyar médiatörvény ügyében. Ennek megindítása azonban szerinte „nem valószínű, mivel a kérdéses szabályozás speciális uniós jogi rendelkezéssel nem látszik ütközni”.

 

 

Ha az Európai Bizottság mégis e mellett dönt, akkor első körben informálisan felveszi a kapcsolatot a kormánnyal, majd figyelmeztető levelet küld számára, két hónapos válaszadási határidővel. Ha nem fogadja el az érveit, akkor indoklással ellátott levélben szólítja fel a kötelezettségszegés megszüntetésére, amelyre két hónapos határidőt ad.

 

Ha a kormány ezt sem tartja be, akkor keresetet nyújt be az Európai Unió Bíróságához, amely előtt újabb eljárás indul. „Nehezebben megítélhető ügyekben az eljárás általában két évnél előbb nem fejeződik be” – magyarázta Várnay Ernő.